Putin: Rusya'daki 755 ABD diplomatı ülkeden ayrılacak

2017-07-31 18:55:37 CRI

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, ABD'nin, Rusya'daki diplomat sayısını 755 kişi azaltacağını açıkladı.


Putin, dün Rus haber sitesi Vesti.ru'ya verdiği mülakatta, Rusya Dışişleri Bakanlığı'nın, ABD'den Rusya'daki diplomatik personel sayısının azaltılmasına yönelik Cuma günü gerçekleştirdiği talebe ilişkin değerlendirmelerde bulundu.


Rusya'da binin üzerinde ABD'li diplomatik personelin çalıştığını hatırlatan Putin, "ABD ile ilişkilerimizin düzeleceğine yönelik umudumuz vardı ancak yakın gelecekte böyle bir iyileşmenin yaşanacağına dair bir işaret yok. Alınan karar sonrasında Rusya'daki görevi sona erecek ABD'li diplomat sayısı oldukça fazla" diye konuştu.


Putin, ABD'nin, Rusya'daki diplomat sayısını 755 kişi azaltacağını belirterek, "Böylelikle, ABD'nin Rusya'daki diplomat sayısı, Rusya'nın ABD'deki diplomat sayısıyla eşitlenmiş olacak. Her iki tarafın da toplam 455 diplomatı olacak" dedi.


Rusya ile ABD arasındaki ticaret hacminin, Çin veya Avrupa Birliği'ne kıyasla de son derece az olduğunu vurgulayan Putin, "Ekonomik ilişkilere ilişkin de bazı tedbirlerin alınıp alınmamasına yönelik değerlendirmeler devam ediyor. Ancak büyük potansiyele rağmen iki ülke arasındaki ticaret hacmi son derecek az" ifadelerini kullandı. 


Putin, Suriye'deki işbirliği ve kitle imha silahlarının kullanımına ilişkin atılan adımları ise iki ülke arasındaki işbirliğinin önemli unsurları olarak nitelendirerek, Suriye'de gerilimi azaltma bölgelerinin kurulmasına yönelik anlaşmanın da ortak çalışmaların somut bir sonucu olduğunu belirtti.


Rusya Dışişleri Bakanlığı'ndan Cuma günü yapılan açıklamada, Rusya'ya uygulanması beklenen yeni yaptırımlara karşılık ABD'den Rusya'daki personel sayısını, Rus Büyükelçiliği'nin ABD'deki personel sayısı olan 455 kişiye indirmesi ve ABD'nin Moskova Büyükelçiliği'nce kullanılan depoların ve Serebriyani Bor semtinde yer alan yazlık evin de kullanılmamasının istendiği belirtilmişti. 

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor