ABD İran'a ait 6 kuruluşa yaptırım uygulayacak

2017-07-29 16:42:03

ABD Maliye Bakanlığı tarafından, ülkenin balistik füze programını desteklemesi sebebiyle, İran'a ait 6 kuruluşa yaptırım uygulanacağı açıklandı.

ABD Maliye Bakanlığı tarafından dün verilen bir bildiride, yaptırım yapılacak 6 kuruluşun İran'ın Shahid Hemmat Endüstri Grubu'na ait olduğu kaydedildi. Bildiride, İran'ın uzay aracı fırlatma denemesi dahil “balistik füze programına ilişkin faaliyetleri”ne yönelik tedbir almaya devam edeceklerine işaret edildi.

Bildiride ayrıca, taşıyıcı roketin fırlatılmasında kullanılan teknolojinin balistik füze programına ilişkin olduğu ve İran'ın taşıyıcı roketi fırlatma faaliyetinin “tehlikeli eylem” olduğu belirtildi.

Öte yandan İran medyasında yer alan habere göre, İran 27 Temmuz'da İmam Humeyni Milli Uzay Üssü'nde başarılı bir şekilde bir taşıyıcı roket fırlatmıştı.

ABD Maliye Bakanlığı ve Dışişleri Bakanlığı tarafından 18 Temmuz'da yapılan açıklamada, İranlı 18 kişiye ve kuruluşa ülkenin balistik füze programını ve uluslararası suçları desteklemesi nedeniyle yaptırım uygulayacakaları ifade edildi. Ayrıca 27 Temmuz'da ABD Senatosu'ndan Rusya, İran ve Kuzey Kore'ye (Kore Demokratik Halk Cumhuriyeti) yönelik yaptırım kararı onaylandı. Bu karar daha önce ABD Temsilciler Meclisi tarafından onaylanmıştı.


Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor