Putin: Rusya-Çin askeri işbirliği üçüncü taraflara yönelik değil

2017-07-28 11:47:24 CRI

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, ülkesi ile Çin arasındaki askeri işbirliğinin üçüncü taraflara yönelik olmadığını söyledi.


Finlandiya ziyaretinde bulunan Putin, dün Finlandiya Devlet Başkanı Sauli Niinisto ile ikili işbirliği, bölgesel durum ve uluslararası sorunlar üzerinde bir görüşme yaptı.


Vladimir Putin görüşmenin ardından düzenlenen basın toplantısında, Rusya ve Çin arasında Baltık Denizi'nde gerçekleştirilen ortak askeri tatbikata ilişkin bir soruyu yanıtladı.


Putin, ülkesinin Çin'le ekonomik, siyasi ve askeri alanlarda geniş bir stratejik işbirliği yaptığını hatırlatarak, bu işbirliğinin herhangi bir üçüncü tarafa yönelik olmadığını ve yalnızca dünyaya denge sağlayacağını kaydetti. Putin “Biz yeni askeri ittifakın peşinde koşmuyoruz.” dedi.


Sauli Niinisto ise, Çin ve Rusya'nın ilk kez denizde ortak tatbikat düzenlemediğini ve Çin Deniz Kuvvetleri'nin daha önce askeri gemilerini Akdeniz'de düzenlenen tatbikata gönderdiğini anımsattı.


Sauli Niinisto, Finlandiya'nın da Baltık Denizi'nde İsveç ve ABD ile askeri tatbikat düzenleyeceğini; bu tatbikatların da askeri ittifak amacında olmadığını ifade etti.


Çin-Rusya ortak askeri tatbikatının ilk aşaması dün tamamlandı. Söz konusu tatbikat, iki ülkenin Baltık Denizi'nde gerçekleştirdiği ilk tatbikat olma niteliği taşıyor.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor