AB ve Türkiye arasında Brüksel'de kritik buluşma

2017-07-26 10:43:23 CRI

Brüksel'de Türkiye-AB ilişkilerinde çok kritik bir buluşma gerçekleşti. Türkiye Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ve Avrupa Birliği Bakanı Ömer Çelik, AB yetkilileriyle masaya oturdu.


AB'nin Genişlemeden Sorumlu Üyesi Johannes Hahn, bu ortamda yeni fasılların açılmasının mümkün olmadığını söyledi. Çelik ve Çavuşoğlu ise AB'nin uyguladığı çifte standartlara dikkat çekti.


Toplantıya, Türkiye tarafından Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ile Avrupa Birliği Bakanı Ömer Çelik; AB tarafından ise, AB Dış İlişkiler Yüksek Temsilcisi Federica Mogherini ile Avrupa Komisyonu'nun Genişlemeden Sorumlu üyesi Johannes Hahn katıldı.
Hem ikili hem de bölgesel konuların görüşüldüğü siyasi diyalog toplantısı sonrası dört isim kameraların karşısına geçti.


Türk tarafı, ilişkilerde sorunlar olduğuna dikkat çekse de diyaloğun devamı çağrısı yaptı. Hem Çavuşoğlu, hem de Çelik AB'ye "çifte standart" eleştirisinde bulundu.
Toplantıda vize konusunda AB'nin Türkiye'ye verdiği sözün geçerli olduğunu; Suriyeli mültecilerle ilgili de maddi yardımın devam edeceğini belirten Johannes Hahn, ancak özellikle ifade özgürlüğü konusunda adım beklediklerini vurgulayarak "Bu ortamda yeni fasıllar açılması mümkün değil" diye konuştu.


Federica Mogherini ise, Türkiye ve AB'nin ortak sınamalar ve çıkarlar çerçevesinde birbiri hakkında değil, direkt birbiriyle konuşmasının ve birbirini dinlemesinin çok önemli olduğunu vurguladı.


Taraflar arasında bazı görüş ayrılıkları da bulunduğunu ancak işbirliği için hem AB'nin hem de Türkiye'nin istekli olduğunu dile getiren Mogherini, "Türkiye ile AB'nin bölgesel ve dış politika alanlarında yürüttüğü işbirliği, ortak çıkarlar ve sınamalarımızın açık bir yansıması" ifadesini kullandı.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor