Rusya ve Ermenistan ortak ordu kuruyor

2017-07-21 11:38:00

Rusya parlamentosunun üst kanadı Federasyon Konseyi, Ermenistan'la ortak ordu grubunun kurulmasını öngören anlaşmayı onayladı.

30 Kasım 2016'da imzalanan anlaşma ve ekleri, Rusya-Ermenistan ortak ordu grubunun kuruluş ve görev koşullarını belirliyor.

Kafkasya'daki kolektif güvenlik bölgesinde tarafların askeri güvenliğini sağlama amacı taşıyan ortak ordu grubunun temel görevinin, Rusya veya Ermenistan'a silahlı saldırıyı 'tek komuta, tek fikir ve tek plana göre' püskürtmek olduğu kaydedildi.

Anlaşmayı uygulayacak yetkili kurumların Rusya ve Ermenistan savunma bakanlıkları olduğu aktarılırken, ortak grupta yer alan asker sayısı, askeri ve siyasi durumunun analizi temelinde potansiyel tehditler dikkate alınarak belirlenecek.

Söz konusu anlaşma taslağı dün Ermenistan hükümetinin onayından geçtikten sonra Ermenistan Ulusal Meclisi'nin nihai onayına sunuldu.

Ermenistan ile Rus hükümeti arasında Moskova'da 30 Kasım 2016'de söz konusu anlaşma taslağı imzalanmıştı. Anlaşmanın geçerlilik süresi 5 yıl olarak belirlendi. Ortak grubun yönetilmesi için ortak komuta merkezi kurulacak.


Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor