İran'dan ABD yaptırımlarına tepki

2017-07-20 10:35:05

İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani ABD'nin herhangi bir bahaneyle İran'a yaptırım uygulaması durumunda gerekli tepkiyi göstereceklerini ve İran meclisinin ilgili kararları onaylayacağını kaydetti.

Hasan Ruhani, dün yaptığı konuşmada, İran ile 5+1 ülkeleri arasında imzalanan nükleer sorunla ilgili kapsamlı anlaşmayı kararlılıkla uyguladıklarını belirtti.

Ancak ABD'nin sözünde durmadığını ifade eden Ruhani, Paris İklim Anlaşması ve Küba'yla barış görüşmesi gibi konularda da Washington yönetiminin gerekli sorumlulukları üstlenmediğini dile getirdi. Ruhani, bu durum, “ABD'nin insan hakları, küresel istikrar ve güvenliğin teminatı olmadığını göstermektedir” dedi.

Hasan Ruhani, istikrarsız ve hukuka aykırı hareket eden bir tarafın, başkalarıyla birlikte istikrar, güvenlik ve barışı tesis edemeyeceğini ileri sürdü.

ABD Devlet Başkanı Donald Trump, 18 Temmuz'da yaptığı konuşmada, İran'ın balistik füze planına karşı yeni ekonomik yaptırımlar uygulayacaklarını ifade etmişti. ABD Maliye Bakanlığı ve Dışişleri Bakanlığı tarafından verilen bilgiye göre, ABD'de İran'a ait kişisel ve kurumsal 18 sermaye donduruldu ve ABD vatandaşlarının bu kişi ve kurumlarla işlem yapması yasaklandı.


Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor