Çinli ve ABD'li girişimciler: İkili ticaret büyümeli

2017-07-19 20:45:08 CRI

Çinli ve ABD'li önde gelen girişimciler dün Washington'da bir araya gelerek ikili ticareti ve yatırımları artırma sözü verdi.

İş adamları, iki hükümeti mevcut mekanizmaları kullanarak, ticari ilişkilerde yaşanan sorunları verimli ve uygun şekilde çözmeye çağırdı.

Çin-ABD Kapsamlı Ekonomik Diyalogu'nun ilk turu öncesinde Çinli ve ABD'li 20 şirketin CEO'su, imalat, tarım, enerji, perakende ticaret, finans, ilaç ve teknoloji alanlarındaki işbirliğini masaya yatırdı.

Çin'in e-ticaret devi Alibaba Group'un Yönetim Kurulu Başkanı Jack Ma ve ABD'li Blackstone Group'un CEO'su Stephen Schwarzman, girişimciler zirvesine eşbaşkanlık etti.

Zirvenin ardından yayımlanan ortak bildiride, "Son 10 yıldaki ticari ilişkiler gözden geçirildiğinde, daha kapsamlı ekonomik işbirliği için büyük potansiyelin var olduğunu gördük." şeklinde görüş paylaşıldı.

Ortak bildiride, ABD'li ve Çinli siyasi liderlere, düzenlemeler, denetimler, standart oluşturulması, fikri mülkiyet haklarının korunması ve piyasaya serbest, adil ve açık şekilde giriş konularında işbirliği ve diyalogu güçlendirme çağrısı yapıldı.

Uzmanlar, ABD ile Çin arasındaki ticaret açığının azaltılması için ABD'nin Çin'e ihracatın artırılmasına odaklanılması gerektiği görüşünde.

ABD-Çin Ticaret Komitesi'nin tahminlerine göre, önümüzdeki 10 yılda ABD'nin Çin'e mal ve hizmet ihracatı iki katına çıkarak 369 milyar dolara ulaşacak.

Diğer yandan, Çin ile ABD arasındaki karşılıklı yatırımlar da hızla artıyor.

İstatistikler, 2016 sonu itibarıyla Çinli işletmelerin ABD'deki yatırımlarının 110 milyar doları bulduğunu, bunun ABD ekonomisi için 140 bin kişilik istihdam yarattığını gösteriyor.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor