Poroşenko: Ortak tatbikatlar istikrara yardımcı olacak

2017-07-18 19:41:44 CRI

Ukrayna Cumhurbaşkanı Petro Poroşenko, Ukrayna ve ABD Deniz Kuvvetleri'nin Sea Breeze-2017 adlı ortak tatbikatlarının Karadeniz bölgesinde istikrarı desteklemeye yardımcı olacağını kaydetti.

Petro Poroşenko, dün yaptığı açıklamada, Sea Breeze tatbikatlarının, çok uluslu taktik grubu karargâhının faaliyetlerinin NATO standartlarına göre geliştirilmesi amacını taşıdığına işaret etti.

Ukrayna Cumhurbaşkanı, tatbikatların, Ukrayna Deniz Kuvvetleri'ni eğitmek ve birliklerin muharebe gücünü artırmayı hedeflediğini de ifade etti.

Tatbikatların bölgede istikrarı sağlamak için atılan etkili bir adım olacağına inandığını söyleyen Poroşenko, tatbikatlara katılan Ukraynalı askerlerin çoğunun terörle mücadele operasyonlarında görev aldığını kaydetti.

Ukrayna-ABD ortaklığında gerçekleştirilen Sea Breeze-2017 isimli iki haftalık tatbikatlar, 10 Temmuz tarihinde Odessa'da başladı.

23 Temmuz'a dek sürecek tatbikatlara Ukrayna ve ABD'nin dışında, başta Türkiye, Belçika ve Kanada olmak üzere 17 ülkeden 30 savaş gemisi ile 3 binden fazla asker ve subay katılıyor.

Sea Breeze ABD-Ukrayna tatbikatı, 1997 yılından bu yana “ABD Savunma Bakanlığı ve Ukrayna Savunma Bakanlığı Arasında Savunma ve Askeri İlişkilerde İşbirliği ve Karşılıklı Anlayış Memorandumu”na uygun şekilde her yıl düzenleniyor.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor