Çin ve Ürdün meclisleri teması artıracak

2017-07-18 11:35:04 CRI

Çin Ulusal Halk Meclisi (ÇUHM) Daimi Komitesi Başkan Yardımcısı Changpa Phuntsog, Ürdün Temsilciler Meclisi'nin davetlisi olarak 14-17 Temmuz günlerinde Ürdün'ü ziyaret etti.

Changpa Phuntsog, ziyaret sırasında Ürdün Temsilciler Meclisi Başkanı Atef Tarawneh, Ürdün Senato Başkan Vekili Maruf Bakhit, başbakan vekili Mamdouh Abadi'yle görüştü.

Changpa Phuntsog, aynı zamanda Ürdün Temcilciler Meclisi'nin birinci başkan yardımcısı Khalil Attiya'yla da görüşme yaptı.

2017 yılının Çin-Ürdün arasında diplomatik ilişki kurulmasının 40. yıldönümü olduğunu hatırlatan Changpa Phuntsog, yaptığı konuşmada, iki ülke liderlerinin ikili ilişkilerde edinilen gelişmeleri takdirle değerlendirdiğini belirtti.

Changpa Phuntsog, Çin'in Kuşak ve Yol girişimi ile Ürdün'ün “2025 Beklentisi” kalkınma stratejisi arasında sıkı bir kenetlenme yapılabileceğini kaydetti.

Changpa Phuntsog, ÇUHM ve Ürdün meclisinin iki ülke arasındaki işbirliğinin derinleştirilmesine elverişli ortam yaratmaları gerektiğini dile getirdi.

“Tek Çin” ilkesini kararlılıkla izleyen Ürdün tarafı, Çin'e Ürdün'ün ekonomik gelişmesi ve mülteci kabulü gibi konularda sağladığı yardımlar için teşekkür etti. Kuşak ve Yol inşasına aktif bir şekilde katılacak Ürdün tarafı, Çin'in uluslararası ve bölgesel işlerde daha önemli rol oynamasını arzu ediy


Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor