Rusya: ABD'ye tam karşılık vermeye hazırız

2017-07-15 16:58:37 CRI

Rusya Dışişleri Bakanlığı, ABD'nin Rusya'nın diplomatik tesislerini kapatmasına tam karşılık vermeye hazır olduklarını ve Rusya'daki Amerikan diplomatları sınır dışı edebileceklerini belirtti.


Bakanlık Sözcüsü Maria Zakharova dün düzenlenen basın toplantısında, ABD'nin daha önce “el koyduğu” Rusya'nın diplomatik varlıklarını geri vermediğini, Rus diplomatları sınır dışı etme kararını kaldırmadığını ve ABD'de göreve başlayacak Rus diplomatlara vize vermeyi reddettiğini ifade etti.


Zakharova, olay hakkında hiçbir gelişme yaşanmaması durumunda, Rusya'nın tam karşılık vermek zorunda kalacağı ve Amerikan diplomatları sınır dışı etme dahil bütün önlemleri alabilecekleri uyarısında bulundu.


Sözcü, ABD Dışişleri Bakan Yardımcısı Tom Shannon'un 17 Temmuz'da Rus mevkidaşı Sergei Ryabkov'la yapacağı görüşmede, Rusya hükümetine ait varlıklarla ilgili sorun hakkında somut bir çözüm önermesini beklediklerini ifade etti.


Yerel basında çıkan haberlere göre, bu görüşmede iki taraf arasında bir fikir birliğine varılmaması durumunda, Rusya'nın tam karşılık vermesi gündeme gelecek.


ABD hükümeti Aralık ayında, “ABD'nin genel seçimlerine müdahale etme” ve “Rusya'da görevli Amerikan diplomatlara baskı yapma” nedeniyle Rusya Federal Güvenlik Servisi dahil Rusya'nın ABD'deki beş teşkilatı ile Genel İstihbarat Müdürlüğü'nden (GRU) dört üst düzey yetkiliye yaptırım uygulamıştı. ABD ayrıca, Rus diplomat ve aileleri dahil 35 kişiyi sınır dışı etmiş ve New York ile Maryland'daki Rusya hükümetine ait iki evi kapatmıştı.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor