Filistin ile İsrail arasında “su” anlaşması

2017-07-14 09:18:31 CRI

Filistin ile İsrail arasında “su” anlaşması

Filistin ile İsrail arasında ABD arabuluculuğunda devam eden "Ölü Deniz-Kızıl Deniz Projesi" ile ilgili anlaşma sağlandığı bildirildi.

ABD Başkanı Donald Trump'ın Uluslararası Müzakereler Özel Temsilcisi Jason Greenblatt, Batı Kudüs'teki King David Oteli'nde Filistin Su İdaresi Başkanı Mazin Guneym ve İsrail Bölgesel İşbirliği Bakanı Tzachi Hanegbi ile ortak basın toplantısı düzenledi.

Greenblatt, yaptığı açıklamada, İsrail ve Filistinli taraflar arasında Ölü Deniz (Lut Gölü) Projesi konusunda anlaşma sağlandığını açıkladı.

Filistin Su İdaresi Başkanı Guneym de Filistin'e ayrılan 32 milyon metreküp su hissesinin 22 milyon metre küpünün Batı Şeria'ya, 10 milyon metre küpünün de Gazze'ye aktarılacağını belirtti.

Guneym, Gazze'deki yer altı sularının yüzde 97'sinin sağlık açısından zararlı olduğunu, bu anlaşmanın halkın sıkıntılarını hafifleteceğini söyledi.

İsrail Bölgesel İşbirliği Bakanı Hanegbi ise "Uzun yıllar donuk kalan sürecin ardından mükemmel bir arabuluculukla önemli bir anlaşma sağlandı. Böylece İsrail ve Filistin için önemli olan süper bir projeyi devreye sokmamızı sağlayacaktır." şeklinde konuştu.

İsrail havzasındaki Ürdün ve Yermuk nehirlerinden aşırı su kullanımı nedeniyle Ölü Deniz'in su seviyesi giderek düşüyor. Gölün kurumaktan kurtarılması için daha önce Kızıldeniz ya da Akdeniz'den kanal açılarak tuzlu suyun göle taşınması düşünülmüş ancak ekolojik dengeye yapabileceği hasardan dolayı proje uygulanmamıştı.

Filistin, Ürdün ve İsrail arasında hem Ölü Deniz'in rehabilitesi için hem de Ürdün, Filistin ve İsrail'in su ihtiyacının karşılanması için deniz suyunu arıtma projesi ile Kızıldeniz-Ölü Deniz (Lut Gölü) projesi imzalanmıştı.


Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor