Katar Dışişleri Bakanı, Ummanlı yetkililerle görüştü

2017-07-11 11:16:01 CRI

Katar Dışişleri Bakanı, Ummanlı yetkililerle görüştü

Katar Dışişleri Bakanı Şeyh Muhammed bin Abdurrahman Al Sani, Umman'ın başkenti Maskat'ta mevkidaşı Yusuf bin Alevi ve Umman Sultanı Kabus bin Said'in Özel Temsilcisi Esed Tarık Al Said ile Körfez krizini görüştü.

Umman resmî ajansı ONA'nın haberine göre, başkentteki Dışişleri Bakanlığı'nda bir araya gelen Bin Alevi ile Al Sani, Katar krizine ilişkin son gelişmelerin yanı sıra uluslararası ve bölgesel konuları ele aldı.

Görüşmede, Kuveyt Emiri Şeyh Sabah el-Ahmed el-Cabir es-Sabah'ın, Körfez İşbirliği Konseyi (KİK) ülkelerinin güven ve istikrarını koruyacak şekilde krizi çözüme kavuşturma yönündeki ara buluculuk çabalarının desteklendiğine vurgu yapıldı.

Katar Emiri Al Sani'den Umman Sultanı Bin Said'e özel mesaj

Öte yandan Katar resmi ajansı QNA'da yer alan haberde, Katar Dışişleri Bakanı Al Sani'nin Umman'da Bin Alevi'nin yanı sıra Sultan Bin Said'in Özel Temsilcisi Al Said ile bir araya geldiği ve Doha'ya yönelik "hukuk dışı icraatlar" hakkında Ummanlı yetkilileri bilgilendirdiği belirtildi.

Al Sani'nin ayrıca, Katar Emiri Şeyh Temim bin Hamad Al Sani'nin "kardeş iki ülke arasındaki ilişkilerin yanı sıra Körfez ülkeleri, uluslararası ve bölgesel gelişmelerle" ilgili Umman Sultanı Bin Said'e gönderdiği özel mesajı temsilcisine ilettiği ifade edildi.

Katar ve bazı Arap ülkeleri arasındaki kriz, 5 Haziran'da Suudi Arabistan, Mısır, Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) ve Bahreyn yönetimlerinin Katar ile tüm diplomatik ilişkilerini kesmeleriyle başlamıştı.

Katar'a ambargo uygulayan dört ülke, ilişkilerin düzeltilmesi için Doha yönetimine "Türkiye'nin Katar'daki askerî üssünün kapatılması, İran ile ilişkilerin kesilmesi ve Al Jazeera televizyonunun kapatılması" gibi şartların bulunduğu 13 maddelik bir talep listesi sunmuş, Katar ise uluslararası hukuka aykırı hiçbir talebin kabul edilmeyeceğini açıklamıştı.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor