AB: Musul'un kurtarılması büyük bir adım

2017-07-10 14:24:52 CRI

AB: Musul'un kurtarılması büyük bir adım

AB'den yapılan açıklamada, Musul'un terör örgütü IŞİD'den kurtarılmasının, Irak'ın terörden arındırılmış bir gelecek inşa etmesi için çok büyük bir adım olduğu bildirildi.

Irak Başbakanı Haydar el-İbadi'nin Musul'da IŞİD'e karşı zafer kazanıldığını bildirmesinin ardından Avrupa Birliği (AB) Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Federica Mogherini ile Avrupa Birliği (AB) İnsani Yardım ve Kriz Yönetiminden Sorumlu Komiser Christos Stylianides yazılı bir açıklama yaptı.

Açıklamada, Musul'un IŞİD'den kurtuluşu için çaba sarf eden Irak halkı, hükümeti ve emniyet güçleri tebrik edilirken, mücadelede hayatını kaybeden sivil ve askerler saygıyla anıldı.

Bundan sonraki süreçte sivil halkın korunmasına öncelik verilmesi gerektiği vurgulanan açıklamada, Musul halkı arasında uzlaşı sağlanmasının hem Musul'un hem de Irak'ın geleceği için önemine işaret edildi.

Musul'dan kaçanların kente geri dönmesi için bir süreç başlatılması ve toplumlar arası güven artırıcı önlemlerin alınması gerekliliğine dikkat çekilen açıklamada, AB'nin Irak'a insani alanlar ile güvenlik, istikrar ve uzlaşı alanlarında karşılaştığı sorunlar bağlamında destek vermeyi sürdüreceği ifade edildi.

Irak ordusu, Peşmerge ve ABD öncülüğündeki uluslararası koalisyon güçleriyle Musul'un IŞİD'den kurtarılması için 17 Ekim 2016'da şehrin doğu yakasına operasyon başlatmıştı. Doğu yakasının 24 Ocak 2017'de tamamen IŞİD'den geri alınmasının ardından 19 Şubat'ta da Musul'un batı yakasının kurtarılması için 3 cepheden operasyon başlatılmıştı.

Irak devlet televizyonu dün "Musul'un tamamının IŞİD'den kurtarıldığını" bildirmiş, Irak Başbakanlık Ofisi'nden yapılan açıklamada da Irak Başbakanı Haydar el-İbadi'nin Musul'da IŞİD'e karşı zafer kazanıldığını belirttiği, kentteki devlet memurlarına mesaiye başlama çağrısı yaptığı kaydedilmişti.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor