Hindistan'ın Çin toprakları ihlali için “Butan'ı koruma” bahanesi

2017-07-06 19:51:03 CRI

Hindistan Savunma Bakanı “Çin askerleri Butan topraklarına girmemelidir” dedi, buna mukabil Çin Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Geng Shuang, Donglang bölgesinin uzun tarih boyunca Çin'e ait olduğunu hatırlattı.

Sözcü Geng Shuang bugün düzenlenen olağan basın toplantısında yaptığı konuşmada, Hindistan'ın Çin topraklarını ihlal etme girişimini “Butan'ı koruma” bahanesiyle temize çıkarmaya çalıştığını, Donglang bölgesinde anlaşmazlık yaratarak Çin ile Butan arasındaki sınır müzakerelerini akamete uğratma niyetinde olduğunu belirtti.

Donglang bölgesinin öteden beri Çin'in kontrolünde olduğuna dikkat çeken sözcü, Hindistan askerlerinin sınırın kendi tarafına çekilmeleri ve durumun ciddileşmesini önlemeleri çağrısında bulundu.

Hindistan Savunma Bakanı aynı zamanda Çin ile Hindistan arasındaki sorunların diplomatik yöntemle çözülmesi gerektiğini dile getirdi.

Çin Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Geng Shuang, “Hindistan askerleri, her iki tarafın kabul ettiği ortak sınırın Sikkim bölümünün teyit edilmiş parçasını aştı. Bu, daha önce iki tarafın askerleri arasında tayin edilmiş sınır bölgesinde yaşanan anlaşmazlıktan başka bir durumdur. Çin'in sorunu barışçı yöntemle çözme niyeti var, sınır bölgesinde barış ve huzurun korunması için arzumuz var. Ancak bütün bunlar için önkoşul Hindistan askerlerinin geri çekilmesidir.” diye konuştu.

Hindistan Dışişleri Bakanlığı, Çin'in yol yapım çalışmasının Hindistan içim güvenlik riski taşıdığı iddiasında bulunmuştu.

Çin dışişlerinden bu iddiayla ilgili de değerlendirme geldi. Çin'in egemen bir ülke olarak kendi topraklarında yol yaptığı hatırlatılarak risk bahanesinin saçmalık olduğu belirtildi.


Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor