Trump, Yang Jiechi ile bir araya geldi

2017-06-23 11:21:32 CRI

ABD Başkanı Donald Trump, ilk Çin-ABD Diplomasi ve Güvenlik Diyalogu'na katılmak üzere Washington'da bulunan Çin Devlet Konseyi Üyesi Yang Jiechi'yi kabul etti.

Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping'in selamlarını Trump'a ileten Yang, iki ülkenin liderlerinin “Mar-a-Lago Görüşmesi”nde sağladığı mutabakat doğrultusunda, ikili ilişkilerde yeni ve önemli gelişmeler kaydedildiğini söyledi.

Çin-ABD Diplomasi ve Güvenlik Diyalogu'nun ilk turunun, iki ülkenin liderlerinin fikir birliğini hayata geçirme bakımından önemli bir adım olduğunu hatırlatan Yang Jiechi, iki tarafın, bu diyalog toplantısının yapıcı ve verimli geçtiği görüşünde olduğunu söyledi.

Yang'dan Cumhurbaşkanı Xi'ye selamlarını iletmesini isteyen Trump, “Mar-a Lago Görüşmesi”nin ardından iki ülke arasında her alanı kapsayan işbirliğinde olumlu ilerleme kaydedilmesinden duyduğu memnuniyeti ifade etti. Trump, Hamburg'da düzenlenecek G20 Zirvesi'nde Xi ile tekrar görüşmeyi ve bu yıl içerisinde Çin'i resmi ziyarette bulunmayı beklediğini dile getirdi.

Yang Jiechi, Trump'un Çin'de düzenlenen Kuşak ve Yol Uluslararası İşbirliği Forumu'na temsilcisini göndermesini takdirle karşıladıklarını belirterek, Kuşak ve Yol çerçevesinde ABD'yle işbirliği yapmaya hazır olduklarını ifade etti. Trump da Çin'le Kuşak ve Yol ile ilgili projelerde birlikte çalışmak istediklerini söyledi.

İki taraf, Kore Yarımadası nükleer sorunu üzerinde de fikir alışverişinde bulundu.Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor