Kuzey Kore'den ABD'nin askeri provokasyonuna kınama

2017-06-22 18:44:09 CRI

Kore Demokratik Halk Cumhuriyeti (Kuzey Kore), ABD'nin destroyer ve stratejik bombardımanlarının Kore Yarımadası'na yönelik keşiflerini ve tatbikatlarını kınadı. Yapılan açıklamada bu girişimler, askeri provokasyon olarak nitelendirildi.


KCNA tarafından bugün yayınlanan bir makalede, önceki gün Japonya'nın Yokosuka limanında konuşlandırılan bir ABD destroyerinin Kuzey Kore'nin doğusundaki açıklarda keşif yaparak, ülkenin ekonomik denizcilik alanını ihlal ettiği kaydedildi.


Makalede, Guam Adası'ndan kalkan iki ABD'li B-1B bombardıman uçağının Kuzey Kore'nin doğu açıklarına gelerek, ülkedeki temel hedeflere yönelik nükleer başlık fırlatma gibi tatbikat eylemlerinde bulunduğu ifade edildi.


Bombardıman uçaklarının daha önce gizlice Güney Kore'ye gönderilmesinden farklı olarak, bu kez ABD'nin bilinçli bir şekilde uçakları ortaya çıkardığının vurgulandığı makalede, ABD'nin bu yolla nükleer savaş atmosferi yaratmayı amaçladığının altı çizildi.


Makalede ayrıca, ABD'nin Kuzey Kore'ye karşı art arda askeri provokasyon girişimlerinde bulunmasının Yarımada'daki nükleer savaş tehlikesinin uç noktaya ulaştığının bir göstergesi olduğu görüşü dile getirildi.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor