BM'den mültecilere destek çağrısı

2017-06-21 14:27:59 CRI

Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Antonio Guterres, dün mülteci sorununa dikkat çekerek mültecilerin haklarının korunması gerektiği çağrısında bulundu.

Tarafların siyasi yollar aracılığıyla krizin kaynağını çözmeleri gerektiğini belirten Guterres, gelişmiş ülkelerin daha fazla sorumluluk üstlenip destek sağlamalarını istedi.

Guterres, BM'nin merkezinde 20 Haziran Dünya Mülteciler Günü nedeniyle düzenlenen basın toplantısında, son yıllarda gelişmiş ülkelerin mültecilerin terör saldırılarıyla bağlantılı oldukları gerekçesiyle sınır kapılarını kapatarak onları reddettiğini, bu durumun gittikçe olumsuz bir hal aldığını vurguladı.

Uluslararası topluma sığınmacıların haklarına saygı gösterme çağrısı yapan Guterres, çeşitli ülkelerde mültecileri korumaya yönelik bir sistemin kurulması gerektiğini savundu. Guterres, ayrıca bazı ülkelerin mülteci krizini kökten çözemediği, bunun sadece siyasi çözüm yoluna başvurularak halkları mülteciliğe iten çatışmaların durdurulmasıyla sağlanabileceği anlayışını kazanmaları gerektiğini kaydetti.

Gelişmekte olan ülkelerin yüzde 80 oranında mülteciyi kabul ettiğine dikkat çeken Guterres, bu ülkelerden mültecileri kabul eden diğer ülkelere de daha fazla sermaye desteği sağlamalarını ve kendi sınırlarında barındırdıkları mülteci sayısını artırmalarını istedi.

BM Mülteciler Yüksek Komiserliği tarafından dün yayınlanan rapora göre, 2016 itibarıyla, dünyada evsiz kalanların sayısı 65 milyon 600 bine çıktı. Bunlar arasında mültecilerin sayısı ise 22 milyon 500 bine

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor