Çin-ABD Diplomasi ve Güvenlik Diyalogu'nun ilk turu başlıyor

2017-06-20 11:48:51 CRI

Çin-ABD Diplomasi ve Güvenlik Diyalogu'nun ilk turu, 21 Haziran'da ABD'nin başkenti Washington'da yapılacak.

ABD Dışişleri Bakanlığı'nın Doğu Asya ve Pasifik işlerinden sorumlu bakan yardımcısı Susan Thornton, dün telefonla verdiği bir brifingde, Çin ve ABD'nin diyalog yoluyla fikir ayrılıklarını azaltarak somut kazanımlara odaklanmalarını arzuladığını dile getirdi.

Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping, nisan ayında Florida Eyaleti'nde ABD Başkanı Donald Trump'la görüştü. İki taraf diplomasi ve güvenlik, kapsamlı ekonomi, yasama ve internet güvenliği, sosyal ve kültürel olmak üzere dört alanda üst düzey diyalog mekanizmasının oluşturulmasını kararlaştırmıştı.

Çin-ABD Diplomasi ve Güvenlik Diyalogu'nun birinci turunda başlıca gündem maddelerinden birinin Kore yarımadası nükleer sorunu olduğuna dikkat çeken Thornton, ayrıca Güney Çin Denizi, denizlerde seyrüsefer güvenliği, terörle mücadele ve ordular arası ilişkiler gibi konuların ele alınacağını ifade etti. Thornton, ilk tur diyalogda yapıcı bir tavır takınılması ve görüşmeden verimli sonuçlar elde edilmesini umduğunu belirtti.

Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Lu Kang, kısa süre önce yaptığı bir açıklamada, Çin Devlet Konseyi Üyesi Yang Jiechi'nin, ABD Dışişleri Bakanı Rex Tillerson ve Savunma Bakanı Jim Mattis ile diyalog toplantısına eşbaşkanlık edeceğini söyledi. Lu, Çin Komünist Partisi Merkez Komitesi Askeri Komisyonu ve Komisyona bağlı Genelkurmay Başkanı Fang Fenghui gibi üst düzey yetkililerin de toplantıya katılacağını kaydetti.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor