Küba hükümeti Trump'ı eleştirdi

2017-06-17 15:37:56

Küba hükümeti dün bir açıklama yaparak, ABD Başkanı Donald Trump'ın Küba politikasını eleştirdi.

Açıklamada, Trump'ın dün ortaya koyduğu Küba politikasının Küba-ABD ilişkilerini gerileteceği, ancak dış baskı yapmak suretiyle Küba'nın siyasi, ekonomik ve toplumsal sistemlerini değiştirme girişiminin başarısızlığa uğrayacağı belirtildi.

Açıklamada, ABD yönetiminin Küba'ya tekrar ambargo uygulamasının Küba halkının duygularını inciteceğine, Küba ekonomisine büyük engel oluşturacağına, diğer ülkelerin egemenliği ve çıkarlarını da zedeleyeceğine yer verildi.

Ayrıca açıklamada, Trump'ın ortaya koyduğu yeni politikanın çoğu ABD vatandaşının Küba'ya uygulanan ambargonun kaldırılarak ikili ilişkilerin normalleştirilmesi arzusuna aykırı olduğuna işaret edildi.

Küba hükümeti, ABD yönetiminin diğer ülkelerin insan haklarını ihlal ettiği için, bu alanda Küba'yı eleştirme hakkına sahip olmadığını kaydetti. Açıklamada Trump'ın göçmen, iklim değişikliği ve çevre koruma gibi konulardaki politikaları da eleştirildi.

ABD Başkanı Trump, dün yaptığı açıklamada, eski başkan Obama'nın Küba'yla imzaladığı “tamamen adaletsiz” anlaşmaların iptal edildiğini, ABD'li işletmelerin Küba ordusunun kontrolündeki işletmelerle ticaret yapmalarının yasaklandığını söyledi. Ayrıca ABD vatandaşlarının Küba'ya seyahatına yönelik sınırlamaların artırılacağını, ekonomik, finansal ve ticari ambargo politikasının sürdürüleceğini belirtti. Ancak Küba'da 2015 yılında açılan büyükelçiliğin kapatılmayacağı duyuldu.


Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor