Putin: ABD'nin Rusya'ya yaptırımları “iki ucu keskin kılıç”

2017-06-16 11:09:18 CRI

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, ABD'nin ülkesine karşı uyguladığı yaptırımları “iki ucu keskin kılıç” olarak niteledi.


Putin dün bir canlı yayında, Rusya'nın ABD'yi düşman olarak görmediğine dikkat çekti ve iki ülkenin iki dünya savaşında da hep aynı safta yer aldığını hatırlattı.


Birçok Rus vatandaşın Rusya-ABD ilişkilerinin bir gün normalleşeceğini ümit ettiğini belirten Putin, ABD'nin Rusya'ya karşı uyguladığı yaptırımların “iki ucu keskin kılıç” olduğunun altını çizdi.


Putin, BM'nin verilerine göre, ABD'nin yaptırımlarından dolayı Rusya'nın kaybının 50-52 milyar ABD doları olduğuna ve ABD'nin kaybının da 100 milyar ABD dolarına ulaştığına vurgu yaptı.


Putin, Rusya'da yaptırımların getirdiği olumsuz etkilerin görüldüğünü, ancak bu etkilerin daha çok Rusya'nın geleneksel ürünlerinin fiyatlarındaki düşüşlerde kendisini gösterdiğini kaydetti.


Putin ayrıca, bu yaptırımların ülkesine bazı yararlar da getirdiğini dile getirdi.


İki yıl önce Rusya'nın ithal meyve ve sebzelerine sert kısıtlama getirildiğini ifade eden Putin, ancak ülkesinin bu konuda kendisine yetmediğini ve dolayısıyla enflasyonun bir dönem yüzde 12,9'a çıktığını anımsattı.


Putin, geçen iki yıl içinde kendine yetme hedefine ulaşmak için hükümetin yerli sebze, meyve ve et gibi tarım sektörlerini bir hayli geliştirdiğini ve şu anda ülkedeki enflasyonun yüzde 4,1'e indiğini vurguladı.


Rusya ve ABD'nin, kitle imha silahlarının yayılmasının önlenmesi konusunda etkili işbirliği yapabileceğine işaret eden Rus lider, ülkesinin ve ABD'nin nükleer silahlara sahip olan iki büyük ülke olarak bu alandaki işbirliğini güçlendirilmesinin son derece büyük önem taşıdığını ifade etti.


Putin, iki ülkenin ayrıca yoksulluk sorununun çözümünde de işbirliği yapması gerektiğini, çünkü bu sorunun aşırıcılık ile terörizmin kaynaklarından biri olduğunu belirtti.


İran nükleer sorununun da ikili işbirliği için olumlu bir örnek olduğuna dikkat çeken Putin, bu durumun Rusya ve ABD'nin Suriye sorununda yapıcı işbirliği yapmaya devam edebileceğini gösterdiğini sözlerine ekledi.


Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor