ABD'li Kongre üyesine silahlı saldırı

2017-06-15 09:37:09 CRI

ABD Temsilciler Meclisi Cumhuriyetçi Parti Grup Denetçisi Steve Scalise'nin dün başkent Washington'da Kongre tesislerindeki beyzbol antrenmanı düzenlenen silahlı saldırıda yaralandığı bildirildi.


Virginia eyaletinin Alexandria kentinde meydana gelen silahlı saldırıda ABD Kongre üyesi ve diğer 4 kişinin yaralandığı kaydedildi.


Saldırıyla ilgili açıklama yapan Alexandria Polis Şefi Michael Brown, 07.09'da ilk çağrıyı aldıklarını ve 3 dakika içinde olay yerine intikal ettiklerini söyledi. Saldırıda 5 kişinin vurulduğunu belirten Brown, saldırgan ve yaralananlarla ilgili detaylı bilgi vermekten kaçındı.


Amerikan medyasında saldırganın gözaltında olduğu bildirilirken, Brown bu bilgiyle ilgili henüz bir değerlendirme yapmayacağını bildirdi.

Daha sonra saldırıyla ilgili yazılı açıklama yapan Scalise'in ofisi ise "Kalçasından vurulan Kongre üyesinin ameliyata alındığını ve sağlık durumunun stabil olduğunu" bildirdi.


Olaya tanıklık eden Temsilciler Meclisi üyesi Cumhuriyetçi Mo Brooks, Amerikan CNN kanalına yaptığı açıklamada, saldırıda Scalise'nin yanı sıra aralarında iki polisin de olduğu birkaç kişinin daha yaralandığını, saldırganın orta yaşlarda beyaz bir erkek olduğu dile getirdi.


Olay yerinde olan bir diğer Kongre üyesi Cumhuriyetçi Rand Paul ise Amerikan CNN kanalına yaptığı açıklamada, "Saldırgandan 50-60 civarında silah sesi duyduk. Ardından Kongre polisi cevap verdi. Eğer Kongre polisi olmasaydı katliam olabilirdi." ifadelerini kullandı.

Polis, silahlı saldırının yaşandığı bölgeyi güvenlik çemberine alırken olayla ilgili soruşturmanın devam ettiği bildirildi.


Öte yandan ABD Başkanı Donald Trump, sabah saatlerinde düzenlenen silahlı saldırıyla ilgili basın açıklaması yaptı.

Beyzbol antrenmanı yapan Kongre üyelerini korumakla görevli iki Kongre polisinin saldırgana hemen karşılık verdiğini anlatan Trump, "İki Kongre polisi olmasaydı çok sayıda kişi hayatını kaybedebilirdi." dedi.

Saldırıda kalçasından yaralanan Kongre üyesi Scalise için "iyi bir arkadaş, savaşçı ve vatandaş" ifadelerini kullanan Trump, tüm Amerikan halkının saldırıda yara alan kişiler için dua ettiğini söyledi.


Konuşmasında zor bir dönemden geçtiklerine işaret eden Trump, "Farklılıklarımız olabilir ama özellikle böyle zamanlarda birlikte olmalıyız. Kamu yararı için birleştiğimiz ve beraber çalıştığımız zaman en güçlü olduğumuz zamandır." diye konuştu.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor