“Suriye'ye yaptığımız yardımların değeri 2,5 milyar lira oldu”

2017-06-12 11:47:15 CRI

Türk Kızılayı Genel Başkanı Kınık, "Bağışçılarımız ve paydaşlarımızla ülkemizden Suriye'ye yaptığımız yardımların toplam değeri 2,5 milyar liraya yaklaştı." dedi.


Türk Kızılayı'nın 149. kuruluş yıl dönümü, bağışçılara madalya dağıtım töreni ve iftar programı, Haliç Kongre Merkezi'nde düzenlendi.


Etkinlikte konuşan Kerem Kınık, Kızılay ailesi adına kuruluşlarının 149. yıl dönümünde bağışçıları "Kızılay Madalyaları" ile taltif edeceklerini söyledi.


Geçen yıl 2 milyon 150 bin olarak gerçekleşen kan bağışında yeni çıtanın 3 milyon ünite güvenli kan olduğunu kaydeden Kınık, şöyle devam etti:


"Bağışçılarımız ve paydaşlarımızla ülkemizden Suriye'ye yaptığımız yardımların toplam değeri 2,5 milyar liraya yaklaştı. Yaklaşık 40 bin tır dolusu insani yardım malzemesi çatışmaların gölgesinde yaşam mücadelesi veren milyonlarca Suriyeliye ulaştırıldı. Bugün Türkiye olarak sadece topraklarında yüzde 80'i kadın ve çocuk olan 3 milyon kardeşimize destek olmakla kalmıyor, Suriye içerisinde de evlerini terk etmek zorunda kalmış 6 milyonu aşkın iç mülteciye destek için çırpınıyoruz."


Sosyal Uyum Programı kapsamında Türkiye'deki 820 bin Suriyeliye KızılayKart aracılığı ile düzenli maddi destek sağlandığını aktaran Kınık, "İlave olarak 100 bin Suriyeli çocuk ve ailesine de düzenli nakit Eğitim Desteği sağlıyoruz. Bu programlara destek amaçlı Avrupa Birliği, Birleşmiş Milletler ve bağlı kuruluşları ile imzaladığımız fon miktarı 4 milyarı, hesaplarımıza aktarılan tutar da 1 milyar lirayı aştı. Program ortaklarımız olan AB, BM, WFP, UNICEF, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı, Milli Eğitim Bakanlığı, AFAD ve Göç İdaresi'ne iş birlikleri için huzurlarınızda şükranlarımı arz ediyorum." ifadelerini kullandı.


Programda Kızılay'a bağış yapan 80 bağışçıya madalyaları, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Başbakan Yardımcıları Veysi Kaynak ve Numan Kurtulmuş, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Betül Sayan Kaya, Adalet Bakanı Bekir Bozdağ tarafından takdim edildi.


Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor