Katar'dan diğer ülkelerin vatandaşlarına güvence

2017-06-12 10:32:05 CRI

Katar İçişleri Bakanlığı, ülkesinin “değişmez ilkeler ve değer yargısı”na göre davranacağını ve Katar'la ilişkisini kesen ülkelerin vatandaşlarının hak ve çıkarlarının zarar görmeyeceğini açıkladı.


Katar İçişleri Bakanlığı tarafından dün yapılan açıklamada, Katar'ın kendisiyle ilişkisini kesen “kardeş ve dost ülkelerin vatandaşlarına” herhangi bir muamele uygulamayacağı ve bu ülkelerle olan ilişkilerin diplomatik seviyesini düşürme girişiminde bulunmayacağı kaydedildi.


Açıklamada, söz konusu ülkelerin Katar'da yaşayan vatandaşlarının yasalara göre tam özgürlüğe sahip olduğunun altı çizildi.


Suudi Arabistan ve Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) gibi ülkeler, vatandaşlarına Katar'dan ayrılma çağrısı yapmıştı. Ayrıca, Katar vatandaşlarına da ilişkilerin kesildiği günden itibaren 14 gün içinde ülkelerini terk etmeleri talebinde bulunmuştu.


Bahreyn, Suudi Arabistan, BAE, Mısır, Yemen gibi ülkeler tarafından yakın zamanda yapılan açıklamalarda, Katar'ın terör faaliyetlerine katılarak, bölge güvenliğini baltaladığı gerekçesiyle bu ülkeyle diplomatik ilişkileri kestikleri belirtilmişti.


Katar Dışişleri Bakanlığı ise bu durumun şoke edici olduğunu brlirterek, söz konusu eylemi “sebepsiz” olarak nitelendirmişti.  

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor