Katar: Diplomatik ilişkilerin kesmesi insan hakları ihlalidir

2017-06-09 11:29:42

 Katar Ulusal İnsan Hakları Komisyonu'nda dün basın toplantısı düzenledi.

Komisyon Başkanı Ali Bin Sumaikh Al Marri toplantıda yaptığı konuşmada, Bahreyn, Suudi Arabistan, Birleşik Arap Emirlikleri gibi Körfez ülkelerinin Katar ile diplomatik ilişkileri keserek deniz, kara ve hava yollarını kapatması, personel değişimini durdurması gibi bir dizi yaptırımların uluslararası yasalarla uluslararası ve bölgesel düzene aykırı olduğunu belirtti.

Diplomatik ilişkilerin kesilmesinin Katarlılar dahil olmak üzere çeşitli ülke halklarının insan haklarını ihlal ettiğini dile getiren Al Marri, yaptırımların aynı zamanda bölge ülkelerinin toplumsal düzenini, ekonomik, ticari ve kültürel temasları büyük ölçüde etkilediğini kaydetti.

Katar Ulusal İnsan Hakları Komisyonu tarafından edinilen bilgiye göre, komisyon 6 ila 7 Haziran günlerinde Katarlılar ve Katarlı olmayanlardan gelen 400'ü aşkın şikayet mesajı aldı. Mesajlarda, Katarla ilişkileri kesme kararlarının kendilerine büyük huzursuzluklar getirdiği belirtildi.

Şu an Katar ile Suudi Arabistan, Birleşik Arap Emirlikleri ve Bahreyn arasında sınır ötesinden evlilik yapmış 6 bin 500'e yakın aile sorunlarla karşılaşıyor. Adı geçen ülkelerin de 11 bin 300'ü aşkın vatandaşı Katar'da yaşıyor.

Ali Bin Sumaikh Al Marri konuşmasında, kendisinin başkanlığında heyetin Avrupa ülkelerindeki insan hakları örgütlerini ziyaret edeceğini dile getirdi.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor