Katar'dan SA, Bahreyn ve BAE'ye tepki

2017-06-05 19:10:00 CRI

Katar, Suudi Arabistan (SA), Bahreyn ve Birleşik Arap Emirlikleri'nin (BAE) kendisi ile tüm diplomatik ilişkilerini kesmesinden üzüntü ve şaşkınlık duyduğunu açıkladı.

Katar Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada Mısır'dan bahsedilmedi.

Söz konusu üç ülkenin Katar'la diplomatik ilişkilerini kesmesinin mesnetsiz olduğuna dikkat çekilen açıklamada, Körfez Arap Ülkeleri İşbirliği Konseyi üyesi olarak Katar'ın Konsey tüzüğüne uygun hareket ederek diğer üye ülkelere saygı gösterdiği, onların içişlerine asla karışmadığı ifade edildi. Açıklamada, Katar'ın terörizm ve aşırıcılıkla mücadele yükümlülüğünü de yerine getirdiği kaydedildi.

Suudi Arabistan, Bahreyn, Birleşik Arap Emirlikleri ve Mısır, terör faaliyetlerine destek sağlayarak bölgesel güvenliğe zarar verdiği gerekçesiyle Katar ile tüm diplomatik ilişkilerini kestiklerini duyurdular.

Analistler, Katar'ın Ortadoğu'da Müslüman Kardeşler Cemiyeti'ne ve İslami Direniş Hareketi Hamas'a destek vermesinin birçok ülkenin tepkisine yol açtığı yönünde değerlendirmede bulundular. Bunun yanı sıra, söz konusu ülkelerin Katar'la diplomatik ilişkilerini kesmesine yola açan temel nedenin, Katar'ın başta Suudi Arabistan olmak üzere birçok Sünni ülke tarafından “düşman” olarak görülen İran'la yakınlaşması olduğu belirtiliyor.Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor