Uluslararası toplumdan Kabil saldırısına kınamalar

2017-06-01 11:24:25 CRI

Afganistan'ın başkenti Kabil'de diplomatik temsilciliklerin de bulunduğu Vezir Ekber Han bölgesinde düzenlenen bombalı saldırıda şimdiye kadar en az 90 kişinin öldüğü, 400'ün üzerinde yaralının olduğu bildirildi.

Başkentin her yerinden hissedilen patlamada, Vezir Ekber Han'daki binaların çoğu ağır hasar gördü, en az 50 araç yandı. Saldırıyı henüz üstlenen olmadı.

Çin'in Kabil Büyükelçiliği Müşaviri Zhang Zhixin, patlamada yaralanan Çinli vatandaşların olmadığını açıkladı.

Afganistan Cumhurbaşkanı Eşref Gani, saldırıyı "kutsal Ramazan ayında masum sivilleri hedef alan insanlık dışı alçak bir saldırı” sözleriyle kınadı.

Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Antonio Guterres dün yaptığı açıklamada, Kabil'de yaşanan bombalı saldırıyı kınayarak terörizm ve radikal eylemlerle mücadelenin güçlendirilmesi gerektiğini vurguladı. Guterres, sivillere yönelik saldırıların insan haklarını ve uluslararası hukuku ciddi şekilde ihlal ettiğini belirterek saldırganların adalete teslim edilmesi gerektiğinin altını çizdi.

ABD Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Heather Nauert, saldırının, teröristlerin insan hayatına hiç saygısı olmadığını bir kez daha gösterdiğini söyledi. Saldırıya, Birleşmiş Milletler ve NATO'dan da peş peşe kınamalar geldi.

NATO'nun Afganistan'ı Destekleme Misyonu (UNAMA) ise yaptığı açıklamada saldırıyı kınadı ve saldırı için özellikle Ramazan ayının seçilmesine tepki gösterdi.

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov da Afganistan'daki kanlı saldırı hakkında açıklama yaptı. Lavrov, "Bu saldırı, çifte standarda son verme, tüm uluslararası aktörlerin katılımıyla tam kapsamlı bir koordinasyon oluşturma ihtiyacına işaret eden bir sinyal." ifadesini kullandı. Lavrov, Afganistan hükümetine terörle mücadelede destek verilmesi gerektiğini de vurguladı.

Almanya, Türkiye ve Hindistan Dışişleri Bakanlıkları da söz konusu saldırıyı kınadı.


Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor