Koalisyon güçlerinin operasyonlarında ciddi can kaybı

2017-05-29 16:26:30 CRI

Suriye'deki basın organları ile insan hakları örgütlerinden edinilen verilere göre, ABD önderliğindeki koalisyon güçlerinin Suriye'ye 15 Mayıs'ta hava operasyonlarına başlamasından bu yana 110'dan fazla sivil yaşamını yitirdi.


Suriye'nin resmi haber ajansı SANA'nın haberine göre, koalisyon güçlerinin 27 Mayıs'ta ülkenin kuzeyindeki Rakka kentinde sivilleri taşıyan araçlara yönelik hava saldırısı sonucu 20 kişi hayatını kaybetti, 7 kişi yaralandı.


26 Mayıs'ta ise, koalisyon güçlerinin Suriye'nin doğusundaki Deyr ez-Zor valiyetinde gerçekleştirdiği hava saldırısında 35 sivil yaşamını yitirdi. Olayda ölenlerin çoğunluğunu kadın ve çocuklar oluşturuyor.


Ayrıca, Merkezi Londra'da bulunan Suriye İnsan Hakları İzleme Örgütü'ne göre, koalisyon güçlerinin 24 Mayıs'ta düzenlediği hava saldırısı, Rakka'nın batısında en az 16 sivilin ölümüne yol açtı.


Suriye'de bulunan Şam FM'in haberine göre ayrıca, koalisyon güçlerinin 15 Mayıs'ta Deyr ez-Zor valiyetine bağlı bir kentte düzenlediği hava saldırısında da 40'tan fazla sivil hayatını kaybetti.


Öte yandan, Suriye Dışişleri Bakanlığı tarafından 27 Mayıs'ta Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri ile Güvenlik Konseyi Başkanı'na ayrı ayrı gönderilen mektuplarda, koalisyon güçlerinden Suriye'deki yasadışı hava saldırılarını durdurmasını istedikleri belirtildi.


Mektuplarda ayrıca, koalisyon güçlerinin operasyonlarının Suriye'nin egemenliği ile toprak bütünlüğünü ihlal ederek, kaos ve hasara neden olduğuna işaret edildi.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor