Uluslararası toplumdan İngiltere'deki saldırıya kınama

2017-05-24 11:51:56 CRI

İngiltere'nin Manchester kentinde önceki gece yaşanan ve ciddi can kaybına yol açan patlama, uluslararası toplum tarafından sert dille kınandı.


BM Genel Sekreteri Antonio Guterres dün sözcüsü aracıyla yaptığı açıklamada, söz konusu terör saldırısını sert bir dille kınayarak, saldırının faillerinin en kısa zamanda cezalandırılmasını istediğini belirtti.


ABD Başkanı Donald Trump ise, dün İngiltere Başbakanı Theresa May'le gerçekleştirdiği telefon görüşmesinde saldırıyı kınadı.


Beyaz Saray tarafından yapılan açıklamada, Trump'ın ülkesinin terörle mücadele kararlılığının sarsılmayacağını ve İngiltere'ye olayın soruşturulmasında yardım sağlamaya hazır olduğunu belirttiği kaydedildi.


Açıklamada ayrıca, Trump'un, May'le bu hafta sonu görüşmeyi beklediğini dile getirdiği belirtildi.


Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin de May'e gönderdiği taziye mesajında, söz konusu saldırıyı “insan doğası olmayan bir suç” olarak niteleyerek, saldırının arkasındakilerin cezalandırılmasını beklediğini ifade etti.


Putin ayrıca, ikili temelde ve geniş uluslararası çerçevede İngiltere'yle terörle mücadele işbirliğini hızlandırmaya hazır olduklarını dile getirdi.


Almanya Başbakanı Angela Merkel, ülkesinin İngiltere'yle omuz omuza hareket edeceğinin altını çizdi.


İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu da saldırıyı kınayarak, terörizmin küresel bir tehdit olduğunu ve uygar ülkelerin ortak çaba harcayarak, dünyanın her yerinde terörü yok etmesi gerektiğine işaret etti.


Öte yandan, Türkiye, Fransa, Hindistan, Pakistan, Afganistan, İrlanda gibi ülkelerin liderleri de saldırıyı kınadı ve terörizme ortaklaşa darbe indirilmesi gerektiği görüşünü dile getirdi.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor