EIB'den “Kuşak ve Yol” inisiyatifine destek

2017-05-17 11:58:10

Merkezi Brüksel'de bulunan Avrupa Yatırım Bankası (EIB) tarafından dün yapılan açıklamada, bankanın Çin'in ileri sürdüğü “Kuşak ve Yol” inisiyatifine destek sağlamayı resmen onayladığı bildirildi.

EIB Başkanı Jean Christophe Laloux yaptığı açıklamada, EIB'nin “Kuşak ve Yol” inisiyatifinin ekonomik olarak büyümesinin hızlandırılması ve uluslararası işbirliğinin pekiştirilmesi alanlarında büyük potansiyele sahip olduğunu anladığını belirtti.

Laloux, EIB'nin “Kuşak ve Yol” inisiyatifine destek sağlamak için Avrupa ve dünyanın çeşitli bölgelerinde topladığı tecrübeleri paylaşmak istediğini ifade etti.

Açıklamada ayrıca, Çin ile çok taraflı 6 kalkınma kuruluşu arasında daha önce imzalanan anlaşmaların, sınır ötesi ticaret için büyük önem taşıyan altyapı tesislerine yönelik yatırımların artırılmasına yararlı olacağı ve aynı zamanda üç büyük kıtanın ekonomik büyümesi, kalkınması ve refahını arttıracağı kaydedildi.

14 Mayıs'ta düzenlenen “Kuşak ve Yol” Uluslararası İşbirliği Forumu sırasında Çin Maliye Bakanlığı ile Asya Kalkınma Bankası, Asya Altyapı Yatırım Bankası, Avrupa Kalkınma Bankası, Avrupa Yatırım Bankası, BRICS Yeni Kalkınma Bankası ve Dünya Bankası arasında “Kuşak ve Yol” inisiyatifi kapsamında ilgili alanlardaki işbirliğinin pekiştirilmesine ilişkin anlaşma memorandumu imzalandı.

1995 yılından beri Çin'e yatırımı sürdüren Avrupa Yatırım Bankası, iklim değişikliğiyle ilgili projeler için bu yıl da 500 milyon Avro yatırım yapmayı planlıyor.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor