Fransa ve Almanya: Orta ve uzun vadeli kalkınma yol haritasını çizeceğiz

2017-05-16 15:54:17

Almanya Başbakanı Angela Merkel, Fransa'nın yeni Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron'la dün bir araya geldi. Görüşmede iki lider iki ülke arasındaki ilişki ve Avrupa Birliği'nin (AB) geleceği gibi konuları ele aldı.

İki lider, görüşmenin ardından düzenlenen basın toplantısına katıldı. Angela Merkel AB'nin kritik bir dönemden geçtiği bu süreçte ilgili tarafların doğru kararları ortaklaşa alması gerektiğini kaydetti.

Büyük sorumluluk hissettiğini dile getiren Angela Merkel, yeni Fransa Cumhurbaşkanı'yla birlikte karşılıklı güven ve dostlukla dolu sıkı işbirliğini gerçekleştirmeye hazır olduklarını belirtti.

Alman Başbakanı, AB'nin orta ve uzun vadeli kalkınma yol haritasını saptamak konusunda yeni Fransa Cumhurbaşkanıyla fikir birliği sağladığını açıkladı.

Angela Merkel, söz konusu yol haritasının AB'nin, özellikle Avro Bölgesi'nin, kalkınmasının derinleştirilmesi ve AB'nin krizlerle başa çıkma yeteneğinin artırılmasına yönelik olacağını ifade etti. Angela Merkel, Almanya ve Fransa arasındaki vergi politikasıyla ilgili işbirliğinin önemli bir dayanak noktası olacağını, bunun yanında iki ülke ile AB çıkarları arasındaki ilişkinin sıkı olduğunu ileri sürdü.

Kalkınma yol haritası dışında iki lider mültecilerin yerleştirilmesi, serbest ticaret kuralları, istikrarın korunması ve iki taraflı ilişkiler gibi konuları ele aldı.

Emmanuel Macron, Avro Bölgesi'nde ekonominin canlandırılması için yeni tur yatırıma ihtiyaç duyulduğunu ancak ekonomisi zayıf olan ülkelere yardım etmek için Avro Bölgesi'ndeki diğer ülkelerle ortak tahvil çıkarmayı düşünmediklerini ifade etti.


Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor