Rusya'dan Wechat'in engellenmesiyle ilgili açıklama

2017-05-06 20:40:17 CRI

Rusya Federal Telekomünikasyon, Bilişim Teknolojisi ve Kitlesel Medya Denetim ve Yönetim Bürosu'nun gazetecilere verdiği yazılı açıklamada, belge eksikliği gerekçesiyle 5 Mayıs'tan itibaren Çin'in anlık mesajlaşma uygulaması "Wechat"in Rusya'da yasaklandığı bildirildi.

Denetim ve yönetim bürosu, Wechat'le ilgili gerekli belgeyi alıp gözden geçirdikten sonra yasağı kaldıracağını da belirtti.

Büro tarafından yapılan açıklamaya göre; Wechat, enformasyon ve komünikasyon operatörü listesine dahil edilmesi için gerekli belgeleri belirlenen zaman içerisinde teslim etmedi. Ancak büronun, eksik olan belgeler hakkında somut bilgi vermediği edinilen bilgiler arasında yer aldı.

Rusya Federal Yönetimi'nin 31 Temmuz 2014'te onayladığı 746 sayılı karara göre, yabancı kuruluşlar Rusya'da enformasyon ve komünikasyon operatörü olarak kayıt yaparken kuruluşun adı, kayıt yeri ve vergi belgeleri gibi temel bilgileri sağlamalı.

Rusya Federal Telekomünikasyon, Bilişim Teknolojisi ve Kitlesel Medya Denetim ve Yönetim Bürosu 2 Mayıs'ta aynı gerekçeyle Black Berry'nin Messenger, Line ve Vchat dahil bazı anlık mesajlaşma uygulamasını yasakladı.

Öte yandan bu yılın Nisan ayı başında, mesajlaşma ve komünikasyon uygulaması Zello da belli bir kayıt belgesinin eksikliği gerekçesiyle yasaklandı.

Geçen yılın Kasım ayında, mesleki sosyal medya uygulaması Linkedin de yasaklama listesine alındı. Bu, Rusya'nın ilk kez ülkesinde bir sosyal medya internet sitesini büyük çapta yasaklanmasıydı.


Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor