10+3 maliye bakanları ve merkez bankası başkanları toplantısı düzenlendi

2017-05-06 15:48:37

ASEAN ülkeleri ile Çin, Japonya ve Güney Kore (Kore Cumhuriyeti) dahil 13 ülkenin oluşturduğu 10+3 maliye bakanları ve merkez bankası başkanları toplantısının 20'incisi dün Japonya'nın Yokohama kentinde düzenlendi. Toplantıda küresel ve bölgesel makro ekonomi durumu, bölgesel mali ve finansal işbirliği gibi konular ele alınarak ortak bildiri yayımlandı.

Toplantıya katılan bakanlar ve başkanlar, bölgede hızlı ekonomik büyümenin korunduğunu, ancak korumacılık ve finansal daralma gibi risklerin sürdüğünü savunuyorlar.

13 ülke, sürdürülebilir, dengeli ve hoşgörülü büyümeyi gerçekleştirmek için parasal ve mali politikalar ile yapısal reform gibi politik önlemleri tek taraflı veya ortaklaşa uygulayacağı taahhüdünde bulundu. Taraflar, açık yönetim ve kurallar temelindeki çok taraflı ticaret ve yatırım sistemine desteği sürdüreceğini, bunun yanı sıra bölgede çıkabilecek risk olasılığını önlemek için sermaye akımını denetlemeye devam edeceğini belirttiler.

Toplantıda hazır bulunan Çin Maliye Bakanı Yardımcısı Shi Yaobin, Çin ekonomisi hakkında bilgi verdi. Shi, “Çin ekonomisinde bu yılın ilk 3 ayında istikrarlı büyüme gerçekleşti. Bu yıl Çin'de aktif mali politika uygulanmaya devam edilecek, bu kapsamda bütçe açığı oranı yüzde 3'te tutulacak ve bütçe açığı miktarı geçen yıla göre 200 milyar yuan arttırılacak. Vergiler azaltılırken arz yanlı yapısal reform derinleştirilecek, halkın yaşamıyla ilgili çalışmalara daha fazla yatırım yapılacak, taşra yönetimlerinin borç riskinin önlenmesine daha büyük önem verilecek.” diye konuştu.

Shi Yaobin dün Çin-Japonya-Güney Kore Maliye Bakanları ve Merkez Bankası Başkanları Toplantısı'na da katıldı. Toplantıda 3 ülkedeki makro ekonomi durumu, bölgesel mali ve finansal işbirliği ele alındı.


Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor