UNESCO: Kuşak ve Yol, kültürler arası diyalog için önemli

2017-05-03 20:30:48

Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür Örgütü'nün (UNESCO) genel direktörü İrina Bokova, Çin'in önerdiği Kuşak ve Yol inisiyatifinin, güzergâhlarında yer alan ülkeler arasındaki ekonomik ve ticari işbirliğini geliştirmenin yanı sıra, kültürler arası diyalog ve medeniyetler arası değişimi de ilerlettiğini söyledi.

Bokova, kısa süre önce UNESCO merkezinde Çinli basın mensuplarına bir demeç verdi. Bokova, verdiği demeçte, 14-15 Mayıs'ta Beijing'de düzenlenecek Kuşak ve Yol Uluslararası İşbirliği Forumu'na katılacağını açıkladı.

Bokova, UNESCO ile Kuşak ve Yol girişiminin, uluslararası işbirliği ve teması ilerletme konusunda aynı yaklaşımı paylaştığına dikkat çekerek, Beijing'de yapılacak forumda “barış içinde bir arada yaşayan, birbirini anlayan ve farklı kültürleri hoş görüyle karşılayan” uluslararası toplumun inşa edilmesi çağrısında bulunacağını belirtti.

Bokova, terörizm ve radikallik gibi tehditlere karşı uluslararası toplumun iç temasları ve kültürleri aşan diyalogu güçlendirmesi gerektiğini, bu bakımdan UNESCO ile Çin arasındaki işbirliği ve Kuşak ve Yol inisiyatifinin büyük önem taşıdığını vurguladı.


Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor