AB, Brexit'in ana hatlarını belirledi

2017-04-30 17:05:41 CRI

Avrupa Birliği (AB) liderleri, İngiltere'nin katılmadığı özel bir zirvede Brexit'in (İngiltere'nin AB'den ayrılması) ana hatlarını belirlemek ve İngiltere'nin müzakerelerdeki çizgisini netleştirmek için Brüksel'de bir araya geldi.

Toplantı sonrasında açıklama yapan AB Konseyi Başkanı Donald Tusk, toplantıya katılan 27 AB üyesi ülkenin liderlerinin İngiltere ile müzakerelerin ana hatlarını oy birliğiyle kabul ettiğini söyledi.

İngiltere ile aşamalı müzakereleri başlatacaklarına dikkat çeken Tusk, iki tarafın öncelikle vatandaşlık hakları, maliye ve sınır sorunlarıyla ilgili müzakerelerde ilerleme sağlaması gerektiğini belirtti.

Tusk, İngiltere ile gelecekte yakın ve güçlü bir ilişki istediklerini söyledi. Buna ilişkin herhangi bir sorun olmadığını vurgulayan Tusk, İngiltere'nin mali yükümlülüklerine atıfta bulunarak, "Fakat geleceği tartışmadan önce geçmişimizi düzene koymalıyız. Bu konuyu özenle, fakat sıkı bir şekilde halledeceğiz. Bence bu, (müzakerelerde) ilerlemede tek olası yol." dedi.

İngiltere, geçen yıl haziran ayında yapılan referandumla AB'den ayrılma kararı almış, 29 Mart'ta da Lizbon Anlaşması'nın 50. maddesine göre ayrılık sürecini resmen başlatmıştı. Tarafların, 8 Haziran'da yapılacak İngiltere'deki erken genel seçimlerin ardından müzakerelere başlaması ve sürecin iki yıl içinde tamamlanması bekleniyor. 

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor