G20 Maliye Bakanları ve Merkez Bankası Başkanları Toplantısı yapıldı

2017-04-23 16:05:11 CRI

G20 Maliye Bakanları ve Merkez Bankası Başkanları Toplantısı 20-21 Nisan günlerinde Washington'da yapıldı.


Toplantıda, şu andaki küresel ekonomik durum ile büyüme çerçevesi, uluslararası finans çerçevesi ile küresel finans yönetişimi ve Afrika'ya yönelik yatırımların hızlandırılması gibi sorunlar ele alındı.


Toplantıya katılan Çin heyetine Maliye Bakanı Xiao Jie ve Çin Halk Bankası Başkanı Zhou Xiaochuan başkanlık etti.


Xiao Jie toplantıda yaptığı konuşmada, 2017 yılının başından itibaren Çin ekonomisindeki gelişmede olumlu unsurların çoğalmaya devam ettiğini ve yılın ilk çeyreğinde Çin ekonomisinin yüzde 6,9 büyüdüğünü belirtti.


Arz yanlı yapısal reformların derinlemesine hızlandırıldığına dikkat çeken Xiao, Çin'in bu yıl yüzde 6,5 civarında olarak belirlenen büyüme hedefine ulaşılmasına tamamen inandığını ve bunun küresel ekonomik büyüme için büyük bir katkı olacağını kaydetti.


Son zamanlarda küresel ekonomik toparlamada iyi bir eğilim görüldüğünü ve piyasa moralinin de iyimser yönde ilerlediğini ifade eden Xiao, ancak yine birçok risk ve belirsizlikle karşı karşıya kalındığına ve özellikle gelişmiş ülkelerin ekonomi politikalarının henüz netlik kazanmadığına işaret etti.


Çinli Bakan, G20 ülkelerinin makro ekonomik politikalarda eşgüdümü güçlendirerek, G20 Hangzhou Zirvesi'nde elde edilen sonuçları hayata geçirmeyi sürdürüp, yapısal reformu derinleştirmesi gerektiğini sözlerine ekledi.


Çin Merkez Bankası Başkanı Zhou Xiaochuan ise, yeşil finansın geliştirilmesinin önemine vurgu yaparak, G20 ülkelerine yeşil finansla ilgili çalışmaları destekleyip ilerletme çağrısı yaptı.


Zhou Xiaochuan ayrıca, G20 ülkelerinin, Afrika ülkeleriyle olan işbirliğini güçlendirerek, Afrika ve dünya ekonomisinin sürdürülebilir ve kapsayıcı büyümesine daha büyük katkı yapması gerektiğinin altını çizdi.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor