İran ile Çin, Arak Ağır Su Reaktörü'nü yeniden inşa edecek

2017-04-19 19:08:05 CRI

İran Atom Enerjisi Kurumu Başkanı Ali Ekber Salihi, İran ile Çin'in önümüzdeki hafta içinde Arak Ağır Su Reaktörü'nün yeniden inşa edilmesine dair anlaşmaya son şeklini vereceğini açıkladı.


Salihi dün basına verdiği demeçte, anlaşmanın iki yüz sayfa olduğunu ve içinde reaktörün yeniden inşasına ilişkin ayrıntıların bulunduğunu ifade etti.


Salihi, ülkesinin Arak Ağır Su Reaktörü'nün yeniden inşa edilme çalışmalarını üstleneceğini ve Çin ile ABD'nin de reaktörün inşası tamamlandıktan sonra İran'ın çalışmalarını değerlendireceğini dile getirdi.


İran, Rusya, Çin, ABD, İngiltere, Fransa ve Almanya, Temmuz 2015'te İran Nükleer Anlaşması'nı imzalamıştı ve bu anlaşma Ocak 2016'da resmen yürürlüğe girmişti.


Anlaşma uyarınca İran, uluslararası toplumla işbirliği kurarak Arak Ağır Su Reaktörü'nü yeniden inşa edecek ve uranyum zenginleştirme oranını ise yüzde 3,67'de tutacak.


Çin Dışişleri Bakanı Wang Yi ise, kısa bir süre önce konuyla ilgili açıklamalarda bulunmuş ve Çin'in Arak Ağır Su Reaktörü sorununa verdiği önemi vurgulamıştı.


Wang Yi, söz konusu sorunun çözülmemesi halinde İran Nükleer Anlaşması'nın tam anlamıyla hayata geçirilmeyeceğini ve böylece İran'a yönelik yaptırımın süreceğini belirtmişti.


Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor