Beyaz Saray: Çin döviz kurunu manipüle etmedi

2017-04-18 11:30:59 CRI

 Beyaz Saray Sözcüsü Sean Spicer, ABD Başkanı Donald Trump'ın göreve geldiğinden beri, Çin'in döviz kurunu manipüle etmediğini vurguladı.

Spicer, dün düzenlenen basın toplantısında, ABD Hazine Bakanlığı'nın, geçen hafta Çin'i “manipülatör ülkeler listesi”ne almadığını, bunun Trump'ın başkanlık görevine gelmesinden itibaren Çin'in döviz kurunu manipüle etmemesinden kaynaklandığını kaydederek, “Bu bir gerçektir” dedi.

Spicer ayrıca Trump'un Twitter hesabından yaptığı açıklamaya da değindi. Trump, açıklamasında şu anda Çin'i manipülatör ülkeler listesine almanın ihtiyatlı bir davranış olmadığını, çünkü Çin listeye alınırsa, iki ülke arasında Kore Yarımadası'ndaki nükleer sorun hususundaki işbirliğinin olumsuz etkileneceğini söyledi.

ABD Maliye Bakanlığı, geçen hafta yayınladığı "Uluslararası Ekonomi ve Kur Politikası" adlı raporda, Çin'in ticarette haksız üstünlük sağlamak için döviz kurunu manipüle etmediğini, diğer taraftan Çin, Japonya, Almanya ve Kore Cumhuriyeti gibi 6 ekonomiyi "kur politikasının yakından takip edilmesi gereken ülkeler listesi"nde tutmaya devam edeceklerini belirtti.

Uluslararası Para Fonu ve Peterson Uluslararası Ekonomi Araştırma Enstitüsü tarafından yapılan araştırmalar da, geçen iki yıl içinde Çin'in döviz kurunu manipüle etmediğini ve bu yöndeki suçlamaların yanlış olduğunu gösteriyor.  

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor