BM'den Kuzey Kore'ye gerginliği azaltma çağrısı

2017-04-18 09:58:01 CRI

Birleşmiş Milletler (BM) Sözcüsü Stephane Dujarric, “Kore Yarımadası'nda tansiyonun yükselmesinden derin kaygı duyuyoruz” diyerek Kore Demokratik Halk Cumhuriyeti'ne (Kuzey Kore) bölgede gerginliği azaltmak için gereken önlemleri alma çağrısı yaptı.

Dujarric, dün düzenlenen basın toplantısında yaptığı açıklamada, Kore Yarımadası'nda gerginliğin artmasından yana kaygılarını dile getirerek, ilgili tarafları diplomatik çabaları artırmaya çağırdı.

Sözcü, “Diplomatik çabaları ikiye katlamaya çağırıyoruz. Hafta sonu tanık olduğumuz Kuzey Kore'nin yaptığı füze denemesi tedirgin ediciydi.” ifadelerini kullandı.

Dujarric, Kuzey Kore'ye bölgedeki tansiyonu düşürmek için gereken tedbirleri alarak bölgeyi nükleer silahlardan arındırma konusunda diyalog kurma yoluna dönme çağrısında bulundu.

Güney Kore (Kore Cumhuriyeti), Pazar günü Kuzey Kore'nin bir füze denemesi daha gerçekleştirdiğini, ancak füzenin fırlatıldıktan bir süre sonra patladığını bildirmişti. ABD Pasifik Komutanlığı da bu bildiriden kısa bir süre sonra füze denemesinin başarısızlıkla sonuçlandığını onaylamıştı.


Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor