ABD: Çin döviz kurunu manipüle etmedi

2017-04-15 19:40:33

ABD, aralarında Çin'in de bulunduğu bazı başlıca ticaret ortaklarının adil olmayan ticari avantajlar elde etmek için döviz kurunu manipüle etmediklerini açıkladı.

Ancak ABD hükümeti, Çin, Japonya, Almanya ve Kore Cumhuriyeti gibi 6 ekonomiyi "kur politikasının yakından takip edilmesi gereken ülkeler listesine" tutmaya devam etti.

ABD Maliye Bakanlığı, dün "Uluslararası Ekonomi ve Kur Politikası" adlı bir rapor yayımladı. Raporda, ABD'nin başlıca ticaret ortaklarının kur politikasına odaklanıldı.

ABD Maliye Bakanlığı, Çin'in, son günlerde döviz piyasasına yaptığı müdahalenin Renminbi kurunun hızla değer kaybetmesini önlemeyi amaçladığı, böylece Çin'in, ABD'ye ve hatta küresel ekonomiye olumsuz etkiler getirmekten kaçınmayı hedeflediğine işaret etti.

Ancak Bakanlık, önümüzdeki günlerde Çin'in kur ve ticaret uygulamalarını, özellikle ABD'ye karşı ticaret fazlasını yakından takip edeceklerine işaret ederek, Çin'in kur politikası ve döviz rezervi konularında şeffaflığını arttırmasını istedi.

ABD Maliye Bakanlığı, geçen yılın Nisan ayında ülkelerin kur politikasını gözlemleme amacıyla bir liste hazırladı.

Ülkeler, ABD'ye karşı 20 milyar ABD doları ticaret fazlası yapması, uluslararası ödemelerin gayrisafi yurtiçi hasıladaki payının en az yüzde 3 olması ve kur piyasasına sürekli tek taraflı müdahale etmesi şartlarına tümüyle uyması halinde gözleme tabii tutulacak.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor