KDHC'de geçit töreni

2017-04-15 19:38:02

KDHC, kurucu lideri Kim II Sung'un dünyaya gelmesinin 105'inci yıldönümü dolayısıyla başkent Pyongyang'da askeri geçit ve halk yürüyüş törenleri düzenledi. Geçit töreninde ordunun yeni silahları da sergilendi.


Bu silahlar arasında “Çakmak” adlı hava savunma füzesi ve  Polestar (Kutup Yıldızı) adlı denizden atılma özelliğine sahip orta menzilli füze de yer aldı.


Bin kilometre ötedeki hedeflere saldırı gerçekleştirilebilen Polestar'ın Kore Demokratik Halk Cumhuriyeti (KDHC) ordusunun en ileri donanımlarından biri olarak kabul edildiği bildirildi.


KDHC lideri Kim Jong-un'un da hazır bulunduğu geçit töreni 3 saat sürdü.


KDHC Merkez Televizyonu, geçit töreninden naklen yayın yaparak, KDHC'nin nükleer silahlarla saldırı düzenleme kapasitesine sahip olduğuna işaret etti.


Yayında, Kim II Sung, Kim Jong-il ve Kim Jong Un'un liderliğinde, KDHC halkının artık dünyanın en güçlü savunma gücüne sahip olduğu iddia edildi.


KDHC Genelkurmay Başkanlığı da geçit töreninden önce bir açıklama yaparak, Trump yönetiminin KDHC'ye yaptığı kıştırmaların gözardı edilmez seviyeye geldiğinin altını çizerek, Kore Yarımadası'ndaki durumun son derece ciddi duruma ulaştığını belirtti.


ABD'nin kıştırmalarına devam etmesi halinde KDHC'nin ABD'ye en sert şekilde yanıt vereceğine vurgu yapılan açıklamada, ABD'ye sorunu çözmek için en doğru tercihe başvurma çağrısı yapıldı.      

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor