Rusya, İran ve Suriye Dışişleri Bakanları bir araya geldi

2017-04-15 16:43:35

Rusya Dışişleri Bakanı Sergei Lavrov, İran Dışişleri Bakanı Cevad Zarif ve Suriye Dışişleri Bakanı Velid Muallim, Moskova'da dün üçlü bir görüşme gerçekleştirdi.

Taraflar görüşmede, ABD'nin, Suriye'de rejime ait hava üssünü vurması, Han Şeyhun'daki kimyasal saldırının soruşturulması, Suriye barış görüşmeleri ve terörle ortaklaşa mücadele gibi konuları ele aldı.

Bakanlar görüşmede, ABD ile ittifaklarına, Suriye'nin egemenliğine saygı gösterme ve durumun tırmanmasına yol açan benzeri olayların tekrar yaşanmasını engelleme çağrısı yaptı.

Taraflar ayrıca, Kimyasal Silahların Yasaklanması Örgütü (OPCW) öncülüğünde bir araştırma grubu oluşturularak, 4 Nisan'da yaşanan kimyasal saldırı hakkında tamamen objektif ve adil bir soruşturma yapılmasından yana olduklarını ifade etti.

Sergei Lavrov görüşmenin ardından düzenlenen basın toplantısında yaptığı konuşmada, görüşmeye katılan üç ülkenin, ABD'nin 7 Nisan'da Suriye'de rejime ait bir hava üssünü vurmasını “uluslararası hukuka aykırı bir saldırganlık eylemi” olarak gördüklerini ve bu olayın uluslararası yasalar ile BM Tüzüğü'nün ciddi bir ihlali olduğunu belirtti.

Lavrov konuşmasında, Suriye'deki çatışmaların siyasi ve diplomatik yollarla çözülmesinden yana olduklarının altını çizdi.

Söz konusu üç ülkenin, terörle mücadelede işbirliğini sürekli olarak pekiştireceğine işaret eden Lavrov, Rusya ve İran'ın, barış, ekonomi ve altyapı tesislerinin sivil amaçlı kullanılması gibi alanlarda Suriye'ye desteği sürdüreceklerini ifade etti.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor