Avrasya Ekonomi Zirvesi'nde ekonomik entegrasyon çağrısı

2017-04-06 12:00:13

20. Avrasya Ekonomi Zirvesi dün İstanbul'da düzenlenen törenle başladı.

Zirvede serbest ticaret ve bölgesel ekonomik entegrasyonun ilerletilmesi çağrısı yapıldı.

İstanbul Ticaret Odası Başkanı İbrahim Çağlar zirvede yaptığı konuşmada, Avrasya ülkelerini ekonomik entegrasyonun ilerletilmesi için gerekli önlemler almaya çağırdı.

Çağlar konuşmasında, jeopolitik, nüfus, enerji ve küresel ticaret gibi birçok alan açısından bakıldığında, Avrasya kıtasının dünyada siyaset ve ekonomik bakımdan stratejik konuma sahip olduğunu, dolayısıyla bu bölgenin enerji ve kuvvetlerinin yeterince seferber edilmesi gerektiğini vurguladı.

Çağlar, Marmara Grubu Vakfı tarafından Wow Otel'de düzenlenen 20. Avrasya Ekonomi Zirvesinin açılışında yaptığı konuşmada, 1998'den bugüne Avrasya Ekonomi Zirveleri ile hem dünyada hem de Türkiye'deki köklü bir değişime şahitlik ettiklerini, tarihe önemli notlar düştüklerini söyledi.

Zirveye katılanlar yaptıkları konuşmalarda, Bir Kuşak-Bir Yol inisiyatifi altında uygulanan büyük çaplı sınır ötesi projelerin bölgesel ve küresel ekonomik işbirliğinin arttırılmasında önemli rol oynadığını belirttiler.

Zirveye ev sahipliği yapan Türkiye'nin tanınmış düşünce kuruluşu Marmara Grubu Vakfı Başkanı Akkan Suver yaptığı konuşmada, katılımcıların denizde kanal inşasına önem vermeleri çağrısı yaptı. Suver konuşmasında, Çin'in ileri sürdüğü Bir Kuşak-Bir Yol inisiyatifine büyük önem veren Türkiye'nin Çin'le işbirliğini pekiştirmeyi arzuladığını ifade etti.

İki gün sürecek olan zirveye 40'tan fazla ülkenin siyaset çevrelerinden şahsiyetler ve bilim adamlarının yanı sıra sivil toplum örgütleri katılıyor.

Zirvede ayrıca göçmen krizi gibi konuların da ele alınması bekleniyor.


Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor