BM Genel Sekreteri Guterres'ten kimyasal silah açıklaması

2017-04-05 15:37:05

Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Guterres, Suriye'nin İdlib eyaletinde düzenlenen kimyasal silah saldırısından derin rahatsızlık duyduğunu açıkladı.

BM Genel Sekreteri Antonio Guterres dün sözcüsü aracılığıyla yaptığı açıklamada, İdlib eyaletinin güney bölgesine düzenlenen hava saldırısında kimyasal silah kullanımı iddiasından endişe duyduğunu ve hayatını kaybedenlerden dolayı derin üzüntü yaşadığını ifade etti. Açıklamada, BM'nin mecut durumda bağımsız bir şekilde ilgili haberleri doğrulayamadığı ifade edildi. BM'ye bağlı kimyasal silah araştırma grubunun olayı araştırmaya başladığı duyuruldu.

BM bu ay dönüşümlü başkanı ve ABD'nin BM Temsilcisi Nikki Haley dün Güvenlik Konseyi toplantısına başkanlık etti. Nikki Haley toplantıda, Güvenlik Konseyi'nin bu sabah acil toplantı düzenleyeceğini ve söz konusu olayın ele alınacağını bildirdi.

Bunun yanı sıra Beyaz Saray Sözcüsü Sean Spicer, dün düzenlenen basın toplantısında, Beşer Esad yönetimini sivillere yönelik kimyasal silah kullanmakla suçladı. Ancak Sean Spicer herhangi bir kanıt ortaya koymadı.

Merkezi Londra'da bulunan Suriye İnsan Hakları Gözlemevi, İdlib eyaletinin güney bölgesindeki bir kasabaya düzenlenen hava saldırısında kimyasal gaz kullanıldığını, olayda en az 100 kişinin hayatını kaybettiğini, yaklaşık 400 kişinin yaralandığını duyurdu.

Suriye İnsan Hakları Gözlemevi'nin açıklamasında, saldırıyı düzenleyen uçakların Suriye hükümet güçleri, Rusya ya da ABD liderliğindeki koalisyona ait olduğuna dair bir işaret yer almadı.

Suriye dışişleriyse, hükümet güçlerinin İdlib eyaletinde kimyasal silah kullandığı iddiasını reddetti.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor