Suriye dışişleri kimyasal silah iddiasını reddetti

2017-04-05 11:25:47

Suriye dışişleri, hükümet güçlerinin İdlib eyaletinde kimyasal silah kullandığı iddiasını reddetti.

Hükümete bağlı uçakların Salı günü İdlib eyaletinde toksik gazıyla kimyasal saldırı gerçekleştirdiği iddia ediliyor. Ancak Suriye Dışişleri Bakanlığı bu iddiayı reddetti.

Suriye Dışişleri'nden yapılan açıklamada "Suriye ordusu herhangi bir kimyasal silaha sahip değildir ve hiçbir Suriye kentinde bu tip silahları kullanmamıştır" denildi.

Suriye hükümet güçlerinden ismini açıklamak istemeyen bir yetkiliyse, "Suriye devlet güçleri geçmişte, şimdi ve gelecekte kimyasal silahları kullanmadı ve kullanmayacak. Ancak bölgede muhalif güçlere ait bir kimyasal silah deposu askeri operasyonla vurulmuş olabilir" açıklamasında bulundu.

Merkezi Londra'da bulunan Suriye İnsan Hakları Gözlemevi, İdlib eyaletinin güney bölgesindeki bir kasabaya düzenlenen hava saldırısında kimyasal gaz kullanıldığını, olayda en az 100 kişi hayatını kaybettiğini, yaklaşık 400 kişinin yaralandığını duyurdu.

Suriye İnsan Hakları Gözlemevi'nin açıklamasında, saldırıyı düzenleyen uçakların Suriye hükümet güçleri, Rusya ya da ABD liderliğindeki koalisyona ait olduğuna dair bir işaret yer almadı. Ancak muhalif güçler, Suriye hükümet güçlerinin saldırıyı düzenlediğini iddia ediyor.

Öte yandan Suriye Dışişleri Bakan Yardımcısı Faysal Mikdad, bir televizyon kanalına yaptığı açıklamada, kimyasal silah kullanımı konusunda Fransa, İngiltere, Türkiye ve Suudi Arabistan'ın desteklediği gruplara işaret etti. Mikdad, Suriye'nin Kimyasal Silahların Yasaklanması Örgütü'ne (OPCW) verdiği taahhütlere sadık kaldığını belirterek, El Kaide bağlantılı Nusra Cephesi'nin toksik materyal kaçakçılığı yaptığına dair bilgiyi haftalar önce OPCW'ye sunduklarını söyledi.


Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor