IŞİD karşıtı koalisyonun 229 sivili “yanlışlıkla” öldürdüğü açıklandı

2017-04-02 16:11:14 CRI

ABD Merkez Kuvvetler Komutanlığı'nın verilerine göre, ABD öncülüğündeki IŞİD karşıtı koalisyon, göreve başladığı 2014 yılının Ağustos ayından Şubat ayına kadar 229 sivilin "yanlışlıkla" ölümüne neden oldu.


ABD Merkez Kuvvetler Komutanlığı'nın (CENTCOM), IŞİD karşıtı koalisyonun Irak ve Suriye'deki hava saldırılarında hayatını kaybeden sivillerin sayısına ilişkin Şubat ayı raporunu açıkladı.


CENTCOM'un verilerine göre, IŞİD'le mücadelenin başladığı günden bu yana ABD öncülüğündeki uluslararası koalisyonun toplam 229 sivilin "yanlışlıkla" ölümüne neden olduğu belirtildi.


Aynı süre içinde Irak ve Suriye'de toplam 18 bin 645 hava saldırısının düzenlendiği ve bu saldırılara ilişkin 396 sivil kaybı ihbarı geldiği bildirildi. 396 ihbardan sadece 102'sinin "güvenilir" olduğu belirtilen açıklamada, sivil kayıplarının toplam 229 olduğu açıklandı. Önceki ayın raporunda bu sayı 220 olarak ifade edilmişti.


Koalisyonun sivil kayıplarıyla ilgili tüm iddiaları yakından incelediği ve özellikle güvenilir kaynaklardan gelen iddiaların en hızlı şekilde ele alındığı kaydedilen açıklamada, hava saldırılarında "sivil kayıplarını en aza indirmek için hassas bir şekilde çalışıldığı" belirtildi.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor