Rusya ve İran arasında ekonomi anlaşmaları yapıldı

2017-03-29 10:24:26 CRI

Rusya ve İran arasında ekonomi anlaşmaları yapıldı

İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani'nin Rusya ziyareti esnasında iki ülke arasında ekonomik işbirliğinin geliştirilmesine dair anlaşmalara imza atıldı.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, dün Kremlin Sarayı'nda İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani ile bir araya geldi.

Görüşmenin ardından düzenlenen ortak basın toplantısında konuşan Putin, iki hükümetin, ilişkileri stratejik ortaklık seviyesine çıkartmak için çaba gösterdiğini belirtti.

Putin, İran'a çeşitli altyapı projelerinin finansmanı için 2,2 milyar avroluk kredi vereceklerini söyledi.

Putin, Ruhani ile ekonomi başta olmak üzere Rus-İran ilişkilerini geliştirme ve siyasi diyaloğu derinleştirme kararı aldıklarını ifade etti.

Putin, Rusya ve İran'ın bölgesel ve küresel meselelerdeki pozisyonlarının çok yakın olduğuna vurgu yaparak, birçok alanda işbirliği yapıldığını anımsattı.

Suriye krizine de değinen Putin, Türkiye, İran ve Rusya'nın Astana görüşmelerine garantör ülke olarak katılmasının, Suriye krizinin siyasi çözümüne ve Cenevre sürecine büyük katkı sağladığını ifade etti.

Rusya Devlet Başkanı Putin, İran'ın Afganistan konusundaki uluslararası çabalara katılmasından memnuniyet duyduklarını dile getirdi.

İran Cumhurbaşkanı Ruhani ise iki ülkenin ekonomik ve ticari ilişkilerinin gelişerek devam ettiğini belirterek, ekonomik ilişkilerde büyük ve uzun vadeli projelerin gerçekleştirilmesi aşamasına geçtiklerini söyledi.

Putin ile bölgesel barış ve güvenlik konularını görüştüklerini bildiren Ruhani, terörle mücadeledeki işbirliğinin, bu tehdit tamamen ortadan kalkana kadar devam edeceğini belirtti.

Görüşmenin ardından basına dağıtılan Putin ve Ruhani'nin imzaladığı ortak deklarasyonda, Rusya ve İran'ın, Suriye'nin toprak bütünlüğü, birliği, egemenliği ve bağımsızlığını desteklediğine vurgu yapılarak, krizin ancak siyasi ve diplomatik yollarla çözülebileceği belirtildi.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor