Londra saldırganının kimliği açıklandı

2017-03-24 09:46:02 CRI

İngiltere'nin başkenti Londra'da önceki gün parlamento binası önünde düzenlenen saldırıda 4 kişi öldü, 40 kişi de yaralandı. Saldırganın İngiltere doğumlu Khalid Masood (Halit Mesut) olduğu açıklanırken, olayla ilgili 7 kişi gözaltına alındı. Saldırıyı terör örgütü IŞİD üstlendi.


İngiltere'nin başkenti Londra'da İngiliz Parlamentosu "Big Bang" önünde önceki gün terör saldırısı yapıldı. Otomobiliyle köprü üzerindeki yayaları ezdikten sonra bir polisi bıçakla öldüren saldırgan etkisiz hale getirilmişti.


İngiliz polisi, dün başkentin merkezindeki Westminster bölgesinde gerçekleşen saldırının failinin 52 yaşındaki Khalid Masood (Halit Mesut) olduğunu duyurdu.
İngiliz polisinin açıklamasında, Khalid Masood'un daha önce adam yaralama, kamu düzenini bozma ve silah bulundurma suçlarından hüküm giydiğini, ancak daha önce terör bağlantılı herhangi bir olayla suçlanmadığı bilgisine yer verildi. 
Açıklamada ayrıca kişinin saldırı niyetine veya planına ilişkin önceden bir istihbarat bulunmadığı ve devam eden soruşturmaların kapsamında da yer almadığı belirtildi.


İngiliz polisi saldırganının tek başına hareket ettiği ve uluslararası terörizmden etkilenerek saldırıyı gerçekleştirdiği tahmininde bulundu. 
Öte yandan, İngiltere Başbakanı Theresa May Avam Kamarası'nda konuştu. May saldırganın radikal düşünceleri nedeniyle daha önce İngiliz istihbaratı MI5 tarafından sorgulandığını da ekledi. Kurbanlara başsağlığı dileyen May yaralı iki polisin de durumunun ağır olduğunu belirtti.
Başbakan May, yaralılar arasında 12 İngiliz, üç Fransız, iki Romen, dört Güney Koreli, bir Alman, bir Çinli, bir İrlandalı, bir İtalyan ve iki Yunan'ın bulunduğunu söyledi.


Saldırıyı dünyanın her köşesindeki özgür insanlara yapılmış olarak gördüklerini dile getiren Başbakan Theresa May, "Demokrasinin zayıflaması hedeflendi ancak parlamento görevine devam ediyor" dedi.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor