Cooper: Ticari korumacılık dünya ekonomisine darbe vuracak

2017-03-21 10:50:21 CRI

ABD eski Dışişleri Bakan Yardımcısı Richard N. Cooper, herhangi bir ticari korumacılık eyleminin dünya ekonomisine darbe vuracağını belirtti.


Aynı zamanda Harvard Üniversitesi'nde iktisat profesörü de olan Cooper, dün Beijing'de düzenlenen “Trump'ın iktidarı döneminde Çin-ABD ilişkisinin görünümü” konulu yuvarlak masa toplantısına katıldı.


Cooper uzun vadeli durgunluğun ardından iyileşmeye başlayan dünya ekonomisinin ancak halen çok kırılgan olduğuna dikkat çekerek, bu durumda herhangi bir ticari korumacılık eyleminin dünya ekonomisinin toparlanmasına vuracağı darbenin “yıkıcı” olacağının altını çizdi.


Çin ekonomisinin dünya ekonomisindeki itici rolünü takdirle değerlendiren Cooper, geçen 30 yıl içinde Çin ekonomisinin “çok iyi” bir şekilde geliştiğini ve Çin'in ekonomik büyümesindeki yavaşlamanın ekonomik politikalarındaki başarısızlığı temsil etmediğini kaydetti.


ABD Başkanı Trump'ın ekonomik politikalarına da değinen Cooper, Trump'ın ekonominin küreselleşmesine karşı çıkmadığı ve serbet ticarete destek vererek, ABD'nin çıkarlarına uygun politikalar ileri süreceği görüşünü dile getirdi.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor