Tillerson: Pyongyang'a karşı tüm seçenekler masada

2017-03-17 19:51:49 CRI

Kore Cumhuriyeti'ni (KC) ziyaret eden ABD Dışişleri Bakanı Rex Tillerson, Kore Yarımadası nükleer sorununu çözmek için tüm seçeneklerin masada olduğunu söyledi.

Kore Cumhuriyeti Dışişleri Bakanı Yun Byung-se ile düzenlediği ortak basın toplantısında konuşan Tillerson, yarımadanın nükleerden arındırılması için diplomasi, ekonomi ve güvenlikle ilgili tüm tedbirlerin gözden geçirildiğini belirtti.

Tillerson, ayrıca geçici olarak KC Devlet Başkanlığı görevini yürüten Hwang Kyo-ahn'la birlikte basın mensuplarının karşısına geçti.

ABD Dışişleri Bakanı Tillerson, açıklamasında ABD ile KC arasındaki müttefiklik ilişkisinin Trump yönetimi döneminde de süreceğini, Washington'un KC'deki müstakbel yönetimle de işbirliğini devam ettireceğini vurguladı.

Ülkesinin Kore Demokratik Halk Cumhuriyeti'ne yönelik (KDHC) politikalarına da değinen Tillerson, ABD'nin 1995 yılından bu yana KDHC'ye toplam 1,3 milyar dolar yardım sağladığını belirtti.

Tillerson, bu yardımların nükleer silah ve füze geliştirmekte kullanıldığını, bunun da ABD'nin son 20 yıldaki KDHC'ye dönük politikasının başarısızlığını gösterdiğini ifade etti.

Pyongyang'a siyasi ve ekonomik yaptırım yöntemleri arayacaklarına işaret eden Tillerson, BM Güvenlik Konseyi'nin tüm üyelerini bu yaptırımlara katılmaya çağırdı.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor