Pandaların niye siyah-beyaz olduğu sırrı çözüldü

2017-03-07 19:05:09 CRI

Pandaların birçok insan tarafından sevilen siyah-beyaz renkleri biliminsanları için bir gizem niteliğindeydi. Ama artık araştırmacılar gizemi tamamen ortadan kaldırdıklarına inanıyor.


California Üniversitesi ve California Devlet Üniversitesi'nin ortaklaşa yürüttüğü bir araştırma, pandaların vücutlarındaki siyah ve beyaz kısımların işlevlerini ortaya koydu. Araştırmaya göre, bu siyah ve beyaz kısımlar daha çok iki fonksiyona sahip: Kamuflaj ve iletişim.


Behavioral Ecology (Davranış Ekolojisi) adlı dergide ortak araştıma ekibi tarafından yayınlanan çalışmaya göre, pandaların yüz, ense, sırt, göğüs, göbek ve kuyruk kısımlarındaki beyazlıklar karlı arka planlarda; omuz ve bacak kısımlarındaki siyahlıklar da gölgelerde gizlenmek için adapte olmuş durumda.

Araştırmaya göre ayrıca, baş kısmındaki siyahlıklar ise, gizlenmek için değil iletişim için kullanılıyor. Siyah kulaklar, vahşet hakkında işaret sinyali verirken, siyah göz çevresi ise birey tanıma görevini üstleniyor.

Post renginin, ısı düzenlemesi, diğer hayvanları uzak tutma veya daha az dikkat çekme fonksiyonlarını destekleyen sonuçlar ise elde edilebilmiş değil.

Araştırma ekibinin başındaki isim California Üniversitesi'nden Prof. Dr. Tim Karo konuyla ilgili açıklamasında, “Pandaların böylesine dikkat çekici renklere sahip olmasının anlaşılması biyolojide uzun süredir devam eden bir sorun. Ele alınması zor bir konu çünkü neredeyse hiç bir memeli bu görünüşe sahip değildir.” dedi.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor